Sejm przyjął nowelizację ws. kar za „polskie obozy śmierci”

Sejm przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy śmierci”. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych, m.in. za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Za nowelą było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

Zmiany m.in. w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu – przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Część przepisów dotyczących zbrodni ukraińskich nacjonalistów zaproponowali posłowie Kukiz’15.

Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15 tuż po głosowaniu powiedział, że w końcu Polska będzie dumnym krajem, gdzie nikt nie będzie nas obrażał, ani nikt nie będzie podważał oczywistej prawdy historycznej. Zwrócił także uwagę na hipokryzję posłów części opozycji.

– Dzisiaj mieliście Państwo okazję zobaczyć, jakie wartości (mają) i jakimi hipokrytami są niektórzy parlamentarzyści, którzy dzisiaj wychodzili na mównicę podając absolutnie absurdalne tezy mówiące o „dobrych relacjach polsko-ukraińskich”. My chcemy dobrych relacji polsko-ukraińskich, bo w przeciwieństwie do tych Państwa uważamy, że nie można stawiać znaku równości między Ukraińcem a banderowcem. Ci Państwo niestety stawiają znak równości – zaznaczył Tomasz Rzymkowski.

Poseł Elżbieta Zielińska zauważyła, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom środowisk kresowych.

– Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary – tak właśnie środowiska kresowe od wielu lat zabiegały o to, by mówić głośno o ludobójstwie na Wołyniu. W tym momencie te środowiska w końcu mogą poczuć się zadowolone, bo ktoś ich nie oszukał. Przez wiele lat różne ugrupowania polityczne oszukiwały środowiska kresowe, że tę sprawę załatwią. Bardzo dziękujemy wszystkim parlamentarzystom, którzy zagłosowali za naszą ustawą – mówiła polityk.

Ustawa trafi teraz do dalszego procedowania w Senacie.

RIRM

drukuj