fot. sejm.gov.pl

E. Witek: Zależy nam, aby głos Polski i państw bałtyckich ws. Ukrainy był bardziej słyszalny

Zależy nam, aby głos Polski i państw bałtyckich dotyczący sytuacji na Ukrainie był bardziej słyszalny. Ukraina potrzebuje w tej chwili silnego wsparcia – powiedziała w słoweńskim Brdo marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

W słoweńskim Brdo marszałek Sejmu bierze udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej. Wtorek to drugi dzień obrad.

Elżbieta Witek powiedziała w rozmowie z TVP Info, że dyskusja plenarna toczy się wokół Ukrainy. Dodała, że prowadzi także bilateralne rozmowy o charakterze koordynacyjnym z przewodniczącymi parlamentów państw bałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii.

„Zależy nam na tym, żeby nasze stanowisko, które jest bardzo zbliżone do siebie, rozszerzać na inne kraje UE, żeby nasz głos był bardziej słyszalny. Ukraina potrzebuje w tej chwili silnego wsparcia” – podkreśliła Elżbieta Witek.

Jak zaznaczyła, toczą się także rozmowy o bezpieczeństwie całej Europy.

„Jeśli Ukraina nie uzyska adekwatnej pomocy, o którą prosi, to wojna rozleje się na inne kraje europejskie” – powiedziała marszałek Sejmu.

Elżbieta Witek przekazała, że podczas konferencji uczestnicy wysłuchali bardzo mocnego, emocjonalnego wystąpienia przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy, Rusłana Stefanczuka, który nawoływał do przyśpieszenia i uproszczenia europejskich procedur dotyczących pomocy Ukrainie.

„Jeśli kraje UE nie chcą wejść na teren Ukrainy, to być może dostarczą sprzęt, który pozwoli Ukrainie samej zabezpieczyć ich niebo” – powiedziała Witek.

Zapowiedział, że podczas swojego wystąpienia będzie mówić, co Polska robi dla Ukrainy i będzie apelowała do parlamentarzystów z Europy Zachodniej, aby mówili w swoich krajach, co dzieje się na Ukrainie.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl