Sejm przyjął informacje MEN

Informacja MEN dotyczyła przygotowania samorządów do objęcia 6-latków obowiązkiem szkolnym. Za przyjęciem informacji głosowało 232 posłów, przeciw było 217, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. 

Wniosek o odrzucenie informacji złożył w imieniu PiS były wiceminister edukacji poseł Sławomir Kłosowski. Tuż przed głosowaniem posłowie PiS, SP, SLD i Ruchu Palikota podkreślali, że informacja MEN-u ma jedynie charakter propagandowy. Poseł Sławomir Kłosowski pytał dziś w Sejmie dlaczego rząd i ministerstwo Edukacji chce usilnie pogorszyć warunki nauczania i wychowania sześciolatków.

Czy rząd w kwestii przygotowania szkół dla sześciolatków prezentuje kryterium, które ostatnio ujawnił poseł Niesiołowski w przypływie szczerości, że skoro wokół polskich szkół rośnie szczaw tzn. nie ma w nich dzieci głodnych i tym samym są one gotowe na przyjęcie sześciolatków i wszystko inne. Druga kwestia, dlaczego rząd i ministerstwo edukacji chce, aby sześciolatki stały się po raz kolejny królikami doświadczalnymi, dlaczego usilnie chce pogorszyć ich warunki nauczania i wychowania, w porównaniu z tymi, jakie oferują obecnie przedszkola? – pytał Sławomir Kłosowski.

Poseł Marzena Wróbel zwróciła uwagę, że  zarówno szkoły jak i dzieci nie są przygotowane do zmian, jakie proponuje ministerstwo edukacji. Podstawa programowa nie jest dostosowana do wieku uczniów. Rząd oszukał rodziców – dodaje poseł Marzena Wróbel.

Ani dzieci, ani szkoły nie są przygotowane do tego typu zmian. Oszukaliście rodziców i mówię to z pełnym przekonaniem twierdząc, że będą mieli wybór w okresie przejściowym pomiędzy przedszkolem, zerówką a szkoła podstawową. W praktyce tego wyboru nie mieli, wybór mieli jedynie bogaci rodzice, których stać było na zapłacenie za przedszkole w pełnym wymiarze. Doprowadziliście do sytuacji niebywałej w Polsce XXI wieku, że o szansach rozwojowych dziecka, decydują pieniądze ich rodziców – powiedziała Marzena Wróbel.

Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd przesunął jednak ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. To oznacza, że obowiązek szkolny będzie dotyczył dzieci urodzonych w 2008 r. i później.

RIRM

drukuj