Sejm: Posłowie przyjęli nowelizację określającą próg, od którego kradzież to przestępstwo

500 zł to stały próg, od którego kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem – tak wynika z nowelizacji Kodeksu wykroczeń. Zmianę przepisów autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości przyjął wczoraj Sejm, teraz trafi ona do Senatu.

Zmiana jest istotna, bo za wykroczenie grozi najczęściej grzywna, a za kradzież będącą przestępstwem – nawet pięć lat więzienia.

Pierwotnie w projekcie Ministerstwa Sprawiedliwości zaproponowano, by granicą była stała kwota – 400 zł i każda kradzież przedmiotów o wartości powyżej tej kwoty byłaby przestępstwem. Podczas prac komisji – tę stałą wartość podniesiono do 500 zł.

Jest to kwota bardziej adekwatna do dochodów w obecnej chwili – mówił sprawozdawca komisji poseł Andrzej Matusiewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Jest to rozwiązanie kwotowe lepsze od odniesienia ułamkowego do minimalnego wynagrodzenia za pracę, jak to było od 2013 roku. Wiemy, że to wynagrodzenie zmienia się co roku, od przyszłego roku minimalna stawka ma wynosić 2250 zł. […]Projekt ustawy przewiduje także regulacje prawne umożliwiające uwolnienie się sprawcy od drugiego rodzaju kary zastępczej wykonywanej w formie pracy użytecznej przez płacenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia. Zmiany w przepisach Kodeksu postepowania w sprawach o wykroczenie dotyczą usprawnienia procedury, wyeksponowania roli postępowania mandatowego, jako trybu najczęściej stosowanego – podkreślał poseł Andrzej Matusiewicz.

Nowelizacja zawiera też inne zmiany. Z 7 do 14 dni ma zostać wydłużony termin na opłacenie mandatu np. za wykroczenie drogowe zarejestrowane fotoradarem, czy nieprawidłowe parkowanie.

Zdecydowano też o utworzeniu elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu, w tym osób podejrzanych, obwinionych i ukaranych.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl