fot. PAP

Sejm: pierwsze czytanie noweli przepisów podatkowych

W Sejmie trwa pierwsze czytanie prezydenckiej nowelizacji przepisów podatkowych. Projekt ustawy zawiera rozwiązania zwiększające ochronę praw podatnika i pewność obrotu gospodarczego.

Prezydent proponuje, m.in., by wątpliwości dotyczące przepisów prawa podatkowego były rozstrzygane na korzyść podatnika. Ponadto projekt zawiera regulacje, które zwiększą pewność podatników w kwestiach związanych z przedawnieniem zobowiązań podatkowych.

Poseł Henryk Kowalczyk, członek Sejmowej Komisji Finansów, powiedział, że prezydencka propozycja jest częścią kampanii wyborczej.

Mówienie teoretycznie o takim zapisie, że wszelkie wątpliwości rozstrzyga się na korzyść podatnika jest oczywiście bardzo dobrym zapisem i to w prezydenckim zapisie jest jakby głównym elementem. Ale trzeba też pamiętać o tym, że Urzędy Skarbowe, Ministerstwo Finansów wydało zalecenia, w których premiuje szczególnie pracowników skarbowych, którzy znajdą cokolwiek u podatników. Teoria będzie więc pewnie swoją drogą, a praktyka swoją – zauważa polityk.

Projekt został opracowany w ramach Forum Debaty Publicznej. Wczoraj inną nowelizacją ordynacji podatkowej zajmował się rząd. Propozycja autorstwa resortu finansów nie znalazła akceptacji Rady Ministrów.

RIRM

drukuj