fot. wikipedia.org

Sejm oceni kandydatury Bodnara i Romaszewskiej na nowego RPO

Sejm rozpocznie w tym tygodniu procedurę związaną z wyborem nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatami są: Adam Bodnar i Zofia Romaszewska. Dziś obie kandydatury zaopiniuje Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Adama Bodnara, wiceprezesa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zgłosiły kluby PO i SLD; Zofię Romaszewską, opozycjonistkę z czasów PRL i legendarną działaczkę „S”, zgłosił Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

Bodnar przedstawiany jest jako zwolennik związków partnerskich i nadania praw małżeństw związkom homoseksualnym z prawem do adopcji dzieci dla takich par. Popierać ma także metodę in vitro.

Poseł Andrzej Jaworski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka powiedział, że na posiedzeniu będzie chciał się dowiedzieć od Bondara, czy informacje o jego poglądach są prawdziwe.

Te opinie, różnego rodzaju wywiady przez niego udzielone potwierdzają, że jest to osoba o niezwykle lewicowym zabarwieniu. To mocne czerwone światło przy tej kandydaturze. Jeżeli na Komisji Sprawiedliwości Praw Człowieka potwierdzi, że właśnie takie ma poglądy, a nie inne, to powinno się taką osobę wykluczyć z możliwości ubiegania się o funkcję, która powinna być wolna od uprzedzeń i reprezentowania stanowisk ideologicznych, na które społeczeństwo w Polsce nie chce i nie będzie się godzić – podkreśla poseł Andrzej Jaworski z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

Kadencja obecnej Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Ireny Lipowicz upływa w drugiej połowie lipca. Prawo zgłaszania kandydatów przysługuje marszałkowi Sejmu oraz grupom co najmniej 35 posłów. Rzecznika na 5-letnią kadencję powołuje Sejm za zgodą Senatu.

RIRM

drukuj