fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Sejm: Konferencja nt. dostępu do informacji publicznej

W Sejmie odbędzie się dziś konferencja poświęcona kwestii dostępu do informacji publicznej w działalności samorządu terytorialnego.

Podczas debaty omówione zostanie najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych w zakresie m.in. zasad dostępu do informacji oraz odmowy jej udzielania ze względu na ochronę danych osobowych.

Poseł Arkadiusz Czartoryski z PiS podkreśla, że każdy powinien mieć dziś prawo dostępu do informacji publicznej. Rzeczywistość za rządów Platformy Obywatelskiej jest jednak zupełnie inna.

– W praktyce sytuacja jest taka, że mamy próby ograniczania dostępu do informacji publicznej. Rządy PO to czasy, kiedy próbowano je ograniczyć. Nawet parlamentarzyści mieli z tym kłopoty i wydaje mi się, że to nie jest tak, że to wszystko dobrze funkcjonuje. Chyba ideą konferencji jest pewien przegląd obecnego stanu prawa, czy nie należy tu czegoś poprawić. Myślę, że warto sprawdzić w praktyce, jak to działa zupełnie na dole – w samorządach i czy obywatele rzeczywiście mają ten pełny dostęp do informacji – powiedział poseł Arkadiusz Czartoryski.

Prawo do informacji o działaniach władz publicznych wynika z art. 61 Konstytucji.

Organy władzy państwowej oraz inne podmioty są zobowiązane do udostępniania każdej informacji o sprawach publicznych z wyjątkiem m.in. informacji niejawnych.

RIRM

drukuj