ŚDM; w sobotę na Jasnej Górze plenerowy spektakl historyczny o husarii

Plenerowy spektakl historyczny o husarii – jednej z najbardziej znanych polskich formacji zbrojeniowych – obejrzy w sobotę kilka tysięcy zagranicznych pielgrzymów, którzy Dni w Diecezjach spędzają w Częstochowie i okolicach.

Sobota w archidiecezji częstochowskiej będzie Dniem Jedności. Kilka tysięcy młodych z różnych zakątków świata spotka się wtedy w sanktuarium jasnogórskim na wspólnych modlitwach, m.in. Mszy św. oraz Apelu Jasnogórskim, wzorowanym na tym z 1991 r., gdy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Częstochowie z udziałem Jana Pawła II.

Jak poinformowało biuro prasowe częstochowskiego magistratu, w programie znalazł się także historyczny spektakl plenerowy „Husaria – Chluba Oręża Polskiego” w wykonaniu Chorągwi Husarskiej z zamku Gniew na Pomorzu.

To widowisko historyczne realizowane w formie karuzela (zabawy rycerskiej), polegające na popisach sztuki jeździeckiej i władania bronią przez trzy dwukonne poczty husarskie, wiedzione przez porucznika, namiestnika i chorążego, wspomagane z ziemi przez siedmiu czeladników luźnych” – zapowiadają organizatorzy.

Obok prezentacji chorągwi, musztry pocztów husarskich oraz opowieści o dziejach husarii zaplanowano również ćwiczenia w „zażywaniu” kopii, szabli, koncerza i pistoletów. Finałem będzie pokaz szarży pocztów husarskich.

Pozostała młodzież goszcząca w archidiecezji częstochowskiej – podobnie jak w całym kraju – okres poprzedzający ŚDM, czyli Dni w Diecezjach, spędza m.in. na zwiedzaniu miejscowych atrakcji turystycznych np. Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz wielu inicjatywach religijnych, charytatywnych, sportowych, rekreacyjnych i ewangelizacyjnych.

Pielgrzymi pozostaną w parafiach do poniedziałku. Potem udadzą się do Krakowa na główne obchody ŚDM z udziałem papieżem Franciszka, które potrwają do 31 lipca.

PAP/RIRM

drukuj