fot. PAP

Schetyna spotka się dziś z szefem czeskiej dyplomacji

Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna udaje się dziś z wizytą do Czech. W Pradze spotka się z szefem czeskiej dyplomacji Lubomirem Zaoralkiem.

Rozmowy mają dotyczyć „ożywienia współpracy” w ramach Grupy Wyszehradzkiej, której państwa często deklarują odmienne niż Polska stanowisko wobec kryzysu na Ukrainie. Ministrowie omówią także kwestie bezpieczeństwa energetycznego.

Wizyta w Pradze może przerosnąć szefa MSZ – podobnie, jak wczorajsza wizyta w Niemczech przerosła Ewę Kopacz – ocenia Poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych.

 Grupa Wyszehradzka została całkowicie rozbita. W tej chwili nie ma ona jednego stanowiska wobec kryzysu na wschodzie, wobec Rosji, wobec Ukrainy, wobec polityki energetycznej. To największe wyzwanie, żeby odbudować jedność części Europy środkowej, aby odbudować jednolite stanowisko wobec Ukrainy (wspierające ją), wobec Rosji (potępiające agresję rosyjską). Nie wiem, czy to zadanie nie przerasta w tej chwili ministra Schetyny, niemniej powinien to zacząć robić i dobrze, że ta wizyta odbywa się w tak szybkim tempie – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Czechy są trzecim po Francji i Niemczech krajem, jaki Grzegorz Schetyna odwiedzi po objęciu funkcji szefa MSZ.

RIRM

drukuj