Sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej – votum za ocalenie papieża

W podzięce za ocalenie życia rannego w zamachu papieża, górale wznieśli na zakopiańskich Krzeptówkach sanktuarium pw. Matki Bożej Fatimskiej. Bogato ozdobioną twórczością lokalnych artystów świątynię odwiedza ponad milion pielgrzymów i turystów rocznie.

Pallotyn ks. Grzegorz Suchodolski z sanktuarium na Krzeptówkach przekonuje, że świątynia jest silnie związana ze św. Janem Pawłem II.

„To sanktuarium jest związane z papieżem Polakiem od samego początku, bo zostało wzniesione w podzięce za ocalenie jego życia. To jeden z czterech kościołów w Polsce, które osobiście konsekrował papież. Tutaj przechowywana jest relikwia św. Jana Pawła II, czyli kosmyk włosów, oraz wiele pamiątek po papieżu” – podkreślił.

Kościół budowali parafianie – miejscowi górale, rzemieślnicy i artyści regionalni. Bryła świątyni nawiązuje do szałasu góralskiego. We wnętrzu dominuje ornamentyka góralska – całe wyposażenie świątyni wykonane jest z drewna misternie zdobionego rzeźbieniami w góralskie wzory – rozety i motywy roślinne oraz metaloplastyka stylistycznie nawiązująca do motywów podhalańskich.

W ołtarzu znajdują się relikwie św. Karola Boromeusza – patrona papieża Polaka, a w ołtarzu św. Jana Pawła II – są relikwie papieża Polaka. Na Krzeptówkach zgromadzono też blisko 400 pamiątek po świętym. Wśród najcenniejszych są: biała papieska sutanna, szaty liturgiczne, szkaplerz, modlitewnik, narty, sprzęt do wspinaczki górskiej, pektorał oraz trzy trony papieskie. Są też rzeczy osobiste Jana Pawła II, jak buty i rzeczy osobistego użytku. Pamiątki znajdują się w skarbcu sanktuarium i na razie nie są prezentowane wiernym. W przyszłości pamiątki te mają być eksponować w muzeum Jana Pawła II, które ma powstać na Krzeptówkach.

Po zamachu na życie św. Jana Pawła II z 13 maja 1981 r. powstała inicjatywa budowy sanktuarium wotywnego na zakopiańskich Krzeptówkach. W 2005 została poświęcona kaplica upamiętniająca śmierć Jana Pawła II. Sanktuarium jest miejscem nieustannej modlitwy w intencji papieża Franciszka.

Ważnym dla pielgrzymów miejscem jest Park Fatimski otaczający świątynię, gdzie znajduje się m.in. papieski ołtarz, przy którym Jana Paweł II odprawiał Mszę św. pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Zakopiańskie sanktuarium w trakcie Światowych Dni Młodzieży spodziewa się najazdu pielgrzymów, szczególnie po głównych uroczystościach z udziałem papieża Franciszka. Uczestnicy ŚDM będą mogli zwiedzać świątynię z przewodnikiem. Już wiele grup zarezerwowało Msze św. w tym miejscu.

PAP/RIRM

drukuj