Sądy blokują odszkodowania za represje w PRL

Mimo zniesienia górnej granicy odszkodowań za represje w okresie PRL sądy odrzucają ponowne wnioski o większe rekompensaty – informuje Nasz Dziennik.

Trzy lata temu Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne ograniczenie wysokości odszkodowań jedynie do 25 tys. złotych. Osoby, które już wcześniej dostały rekompensatę, mogły ponownie składać wnioski z żądaniem wyższej kwoty.

 Tu jednak pojawiają się problemy, bo sądy oddalają wnioski, w których wcześniej nie żądano wyższego niż 25 tys. zł odszkodowania.

Nie rozumiem, dlaczego sądy uważają, iż osoba składająca wniosek o wznowienie postępowania na podstawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego musi wykazać, że w pierwszym postępowaniu żądała więcej niż 25 tys. złotych. Profesjonalny adwokat czy radca prawny nie mógł złożyć we wniosku o zadośćuczynienie i odszkodowanie na podstawie ustawy wniosku, gdzie żądał kwoty wyższej niż 25 tys., a więc tyle ile przewidywała ustawa – powiedział mec. Maciej Krzyżanowski, adwokat ze Szczecina.

Mecenas dodaje jednocześnie, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Według informacji ministerstwa w latach 1991-2008 odszkodowanie za represje uzyskało 69 tys. 759 osób na łączną kwotę prawie 1 mld 128 mln zł, co daje średnio ponad 16 tys. zł na osobę.

Natomiast po zniesieniu ograniczenia w latach 2009-2013 odszkodowania dostało 6831 osób, a wyniosły one łącznie blisko 115 mln zł (prawie 17 tys. zł na osobę).

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl