Sąd zbada umorzenie sprawy organizacji lotów do Smoleńska

5 sierpnia stołeczny sąd rejonowy planuje zbadać kwestię umorzenia postępowania w sprawie organizacji lotów prezydenta i premiera do Smoleńska w 2010 roku.

Prokuratura badała sprawę ewentualnego niedopełnienia obowiązków lub przekroczenia uprawnień przez urzędników w związku z przygotowaniami w 2010 r. lotów do Smoleńska: premiera z 7 kwietnia i prezydenta z 10 kwietnia. Śledztwo po raz pierwszy zakończone w czerwcu 2012 r. już raz, w marcu zeszłego roku, nakazał wznowić sąd. We wrześniu 2013 r. prokuratura ponownie umorzyła sprawę.

Składający zażalenia uważają natomiast, że zaniechania urzędników ocenione przez prokuraturę jako uchybienia służbowe lub dyscyplinarne, należało zakwalifikować jako przestępstwa.

– Wydaje mi się, że jest dosyć oczywiste, że od urzędników stopnia centralnego (przy tak ważnym zadaniu jak organizacja wizyty i przylotu najważniejszego Polaka) należy oczekiwać zdecydowanie wyższych standardów niż od przeciętnego urzędnika. Z tego powodu nie podzielam refleksji prawno-karnej Prokuratury Okręgowej Warszawa Praga. Uważam, że uchybienia stwierdzone przez samych prokuratorów w zakresie organizacji przelotu pana prezydenta Kaczyńskiego i jego delegacji do Katynia, dają i dawały podstawy do tego, żeby stawiać zarzuty niektórym osobom – podkreślił mec. Piotr Pszczółkowski, autor jednego z zażaleń i pełnomocnik bliskich prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Mec. Pszczółkowski powiedział też, że już wkrótce (13 maja) poznański sąd wojskowy ma rozpoznać zażalenie na umorzenie innego ze śledztw związanych z katastrofą smoleńską.

Chodzi o umorzone w listopadzie postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków przez polskich prokuratorów wojskowych w Smoleńsku w 2010 r.

RIRM

drukuj