fot. flickr.com

Sąd utrzymał grzywnę dla H. Gronkiewicz-Waltz za niestawiennictwo przed komisją ws. Poznańskiej 14

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie utrzymał grzywnę w wysokości 3 tys. zł, nałożoną na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz przez komisję weryfikacyjną za niestawiennictwo na posiedzeniu ws. Poznańskiej 14.

WSA postanowieniem z dnia 11 stycznia 2018 roku odrzucił skargę wniesioną przez prezydent Hannę Gronkiewicz-Waltz na postanowienie komisji weryfikacyjnej z dnia 30 sierpnia, kiedy to badała ona sprawę reprywatyzacji ulicy Poznańskiej 14. Podczas rozprawy prezydent została ukarana grzywną w wysokości 3 tys. złotych za niestawiennictwo. Uzasadnienie komisja weryfikacyjna otrzymała w środę.

Jak informuje Wojewódzki Sąd Administracyjny na swojej stronie internetowej – orzeczenie w sprawie zapadło na posiedzeniu niejawnym.

W uzasadnieniu postanowienia WSA wskazał, że stroną postępowania prowadzonego przez komisję jest gmina, podmiotem reprezentującym gminę na zewnątrz prezydent m.st. Warszawy, a osobą piastującą obecnie tę funkcję jest Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Wojewódzki Sąd Administracyjny przypomniał, że Hanna Gronkiewicz-Waltz została ukarana jako osoba fizyczna, co komisja podtrzymała w piśmie procesowym z dnia 27 grudnia 2017 r.

„Sąd podkreślił, że w niniejszej sprawie podmiotem ukaranym grzywną jest  konkretna, wskazana z imienia i nazwiska osoba fizyczna będąca aktualnie piastunem organu wykonawczego gminy i to ta osoba fizyczna, czyli Hanna Gronkiewicz-Waltz, jako posiadająca interes prawny i, co oczywiste, zdolność sądową, winna być stroną skarżącą w tej sprawie” – czytamy w uzasadnieniu.

Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki w rozmowie z PAP podkreślił, że jest zadowolony, że komisja wygrała sprawę w WSA ws. grzywny.

„Sąd przyznał rację komisji z czego się cieszę” – powiedział Patryk Jaki.

Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk wskazał PAP, że miasto zapozna się z uzasadnieniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

„Najprawdopodobniej po wstępnym zapoznaniu się z decyzją skierujemy sprawę do wyższej instancji” – zapowiedział rzecznik.

Komisja weryfikacyjna dotychczas nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa. Prezydent stolicy odmawia stawiennictwa przed komisją jako strona postępowań argumentując, że komisja jest niekonstytucyjna.

PAP/RIRM

drukuj