S. Karczewski w szwajcarskiej Solurze: Kościuszko to nasz niekwestionowany bohater

Tadeusz Kościuszko to nasz niekwestionowany bohater, człowiek wolności, który walczył o wolność naszą i waszą – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski w niedzielę w szwajcarskiej Solurze.

Marszałek przybył do Szwajcarii w sobotę. Wizytę rozpoczął od zwiedzenia Muzeum Polskiego w Rapperswilu, najstarszego w tym kraju polskiego muzeum. W niedzielę bierze udział w uroczystościach upamiętniających 200. rocznicę śmierci Kościuszki.

„Święto ważne, święto takie, które nosimy w sercu. (…) Tadeusz Kościuszko to nasz niekwestionowany bohater. Człowiek wolności, człowiek, który umiłował wolność, człowiek, który walczył o wolność, o wolność naszą i waszą” – podkreślił Stanisław Karczewski.

I kontynuował: „Tu, równo, 200 lat temu, zmarł wielki nasz bohater. Bohater, do którego przyznają się też inne narody. Mówią Białorusini: to nasz bohater, mówią Litwini: to nasz bohater, mówią Ukraińcy: nasz, mówią Amerykanie: to nasz. Tak, bo to jest nasz wspólny bohater. Bohater, który potrafił wspiąć się ponad przeciętność, który potrafił kochać ludzi wokół siebie, który tutaj również w Solurze wspomagał ubogich, wspomagał biednych. Liczyli się z nim w świecie i podawali go za wzór, za wzór człowieka niezłomnego, człowieka wyjątkowego, zdolnego, świetnie wykształconego i po prostu dobrego człowieka”.

Marszałek Senatu, zwracając się do Polonii, powiedział, że „naszą wspólną sprawą” jest dbanie o sprawy Polonii.

„Bardzo dbamy i mogę państwu powiedzieć, że będziemy robili jeszcze dużo, dużo więcej, żeby Polonia, żebyście państwo czuli więź z Polską, bardzo nam na tym zależy” – zaznaczył Stanisław Karczewski.

„Zależy nam na tym, bo wiemy, jak to wielki potencjał, wiemy o tym, że to 16 do 20 mln ludzi rozsianych po wszystkich kontynentach i wszystkich krajach” – wskazał.

Stanisław Karczewski zwrócił uwagę, że od „ponad 10 lat nie zwiększono środków na współpracę z Polonią”.

„W tym roku, dzięki wielu życzliwym osobom, (…) te pieniądze zostaną zwiększone do 100 mln zł. To jest wielki sukces, bo jednak wzrost z 75 mln do 100 mln to jest wzrost ponad 30 proc.” – powiedział marszałek Senatu.

„To jest 100 mln na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości” – zaznaczył.

Stanisław Karczewski odniósł się też do sytuacji w Polsce: „Spory polityczne były, są i będą; one są naturalną rzeczą w demokracji i my będziemy się spierać”. Zaznaczył, że pomimo sytuacji politycznej w kraju, Polska rozwija się „dynamicznie, pięknie”.

„Będziemy wspólnie promować Polskę, bo chcemy, żeby Polska – to nasze zadanie, polityków – rozwijała się w ciszy, w spokoju, a nawet jak nie ciszy, żeby była demokracja, wolność, żebyśmy mogli się spierać, ale żebyśmy mogli się przede wszystkim rozwijać i to się dzieje” – ocenił.

„Z tego jestem bardzo dumny, że Polska staje się popularna, staje się atrakcyjna i będziemy robić wszystko, żeby Polska również dzięki państwu była atrakcyjna” – podkreślił Stanisław Karczewski.

Senat sprawował pieczę nad Polonią od 1989 r.; w 2012 r. pieniądze z budżetu na współpracę z Polakami za granicą przekazano Ministerstwu Spraw Zagranicznych. W 2016 r. środki wróciły do dyspozycji Senatu, ale były wydawane zgodnie z wynikami rozpisanego przez MSZ konkursu, na który przeznaczono ponad 60 mln zł; od 2017 r. całą pulą środków na Polonię zarządza Senat.

Tadeusz Kościuszko (1746-1817) był polskim i amerykańskim generałem, Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej. Walczył o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl