fot. twitter.com/PLInLithuania

Litwa: Defilada ku czci Tadeusza Kościuszki

Ulicami Wilna przeszła w niedzielę uroczysta defilada „Za wolność naszą i waszą” ku czci Tadeusza Kościuszki, w której wzięli udział litewscy wojskowi, dyplomaci, grupy rekonstrukcyjne i młodzież.

Defiladę poprzedziła Msza św. w intencji Kościuszki i wszystkich obrońców niepodległości Litwy i Polski, a zakończyła ją uroczysta ceremonia na Placu Niepodległości przed gmachem litewskiego parlamentu.

„Cieszę się, że możemy na Litwie wspólnie z Litwinami świętować pamięć naszego wspólnego bohatera” – powiedziała podczas uroczystości ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska wskazując, że „my, Litwini i Polacy, którzy cenimy wolność i niepodległość oraz naszą demokrację, jesteśmy narodem Tadeusza Kościuszki”.

Niedzielne uroczystości były jednym z elementów zakończenia na Litwie Roku Kościuszki, ogłoszonego z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy jego śmierci. Patronat nad Rokiem Kościuszki sprawowały m.in. ambasada polska i Instytut Polski w Wilnie.

Przed tygodniem, z inicjatywy polskich placówek dyplomatycznych, w Wilnie odbyła się gra miejska „Syn wolności – Tadeusz Kościuszko”, w ramach której jej uczestnicy podążali śladami Kościuszki i powstania kościuszkowskiego w Wilnie. W piątek w litewskim Sejmie została otwarta wystawa „Tadeusz Kościuszko. Cena wolności”. W parlamencie została też zorganizowana konferencja naukowa i dyskusja na temat naczelnika Tadeusza Kościuszki.

Obchody Roku Kościuszki na Litwie zakończy w przyszłą środę wieczór w Pałacu Władców w Wilnie upamiętniający naczelnika insurekcji z 1794 roku.

PAP/RIRM

drukuj