S. Kaleta o rozporządzeniu KE ws. praworządności: W terminie do dwóch miesięcy zostanie złożona skarga

Rozporządzenie ws. praworządności pozwala KE pod presją finansową, bez przyznanych kompetencji ingerować w funkcjonowanie organów polskiego państwa – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Dodał, że w terminie do dwóch miesięcy zostanie złożona skarga w tej sprawie.

Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek, że jako Prokurator Generalny wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu tzw. praworządności.

„Jesteśmy wewnątrz koalicji i chcemy mobilizować rząd, podejmować wszelkie działania, żeby przekonać do naszych racji, naszego punktu widzenia i wykorzystywać wszystkie narzędzia, które pozwalają się nam bronić” – powiedział lider Solidarnej Polski w Radiu Maryja.

Zbigniew Ziobro zaznaczył, że do tych narzędzi należy udział państwa w procesach przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości, ale też działanie w Polsce przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zapytany o tę kwestię na antenie „Trójki” Polskiego Radia wyjaśnił, że wniosek ma służyć temu, by „bezpodstawne, niezgodne z traktatami, ale i z polską Konstytucją rozporządzenie nie było stosowane”.

Jak zaznaczył Sebastian Kaleta, rozporządzenie pozwala bowiem KE pod presją finansową bez przyznanych kompetencji ingerować w funkcjonowanie organów polskiego państwa.

„Polska Konstytucja nie przewiduje nadzorcy nad Sejmem, nad Senatem, nad Radą Ministrów, czy nad Prezydentem” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Dodał, że „to rozporządzenie wywraca ten system”.

Sebastian Kaleta zapowiedział również, że w terminie do dwóch miesięcy zostanie złożona skarga.

„Traktaty dały dwa miesiące na zaskarżenie rozporządzenia przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej, więc w tym terminie należy zakładać, że zostanie ona przez polski rząd złożona” – mówił.

Podkreślił też, że w tej sprawie ma informacje od ministra ds. Unii Europejskiej Konrada Szymańskiego, że jest „gotowy w pełni współpracować z MS przy sporządzeniu tej skargi” oraz, że jest w tej kwestii zgromadzonych już bardzo dużo opinii.

„Zarzuty są konstruowane i na pewno będzie to bardzo solidny, mocny akt oskarżenia wobec tego bezprawia, które próbuje się wprowadzić wbrew traktatom do porządku prawnego UE” – podsumował Sebastian Kaleta.

PAP

drukuj