fot. sejm.gov.pl

Rzeszów: dobiegły końca obchody 39. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich

39 lat temu zawarto Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie. To był krok wstecz komunistycznego reżimu, który ugiął się pod naciskiem polskiej wsi.

To co się stało 39 lat temu było realnym przebudzeniem ducha.

– Ducha wiary, tęsknota wolności i przebudzenie się całej Polski, aby postawić tamę szerzącemu się kłamstwu w postaci realnego socjalizmu – mówił rolnik Kazimierz Chorzępa.

Wtedy po raz pierwszy w stosunku do wsi władza komunistyczna zrobiła krok do tyłu. Zawarto Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, na których rolnicy wiele nie skorzystali. Był to jednak wstęp do prawdziwej wolności.

– Serce się radowało, gdy budził się duch patriotyzmu, to co Polskę trzymało przez wieki w tożsamości narodowej, to co trzymało przez wieki w niepodległości – powiedział Kazimierz Chorzępa.

Symboliczna nazwa Porozumień to: Konstytucja Polskiej Wsi. Zasadniczą sprawą była kwestia gwarancji.

– Gwarancji konstytucyjnych prywatnej własności ziemi a właściwie gospodarstwa rodzinnego, bo tego zapisu w polskim prawodawstwie w dalszym ciągu brakuje – akcentował Wieńczysław Nowacki, przewodniczący komitetu organizacyjnego 39. rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich.

W trudnym okresie komunizmu Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie stanowiły program ludzi, którzy wywodzili się z tradycji wiejskiej. Tradycji, w której fundamentem jest wiara katolicka. Dlatego jak wspominają uczestnicy tamtych wydarzeń, nieocenioną rolę odegrało duchowieństwo, a szczególnie ks. abp Ignacy Tokarczuk i ks. kard. Stefan Wyszyński.

– Bez wsparcia Kościoła naprawdę byśmy tego nie osiągnęli i nie uzyskali – mówił Wieńczysław Nowacki.

Centralnym punktem uroczystości rocznicowych była konferencja w auli Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wcześniej w kościele pw. św. Wojciecha i Stanisława sprawowana była Msza święta. Po niej uczestnicy złożyli wieńce przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz tablicą upamiętniającą strajki rolników sprzed niemal czterdziestu lat.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl