Rzecznik rządu: Wizyta kanclerz Merkel wskazuje, że pozycja Polski jest ważna

Poniedziałkowa wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Polsce wskazuje na wciąż dobre relacje między Warszawą a Berlinem – powiedziała w niedzielę rzecznik rządu Joanna Kopcińska. Dodała, że wizyta świadczy także o tym, że nasz kraj odgrywa znaczącą rolę w budowaniu i reformowaniu Unii Europejskiej.

W poniedziałek z wizytą do Polski przyjedzie – pierwszy raz po ponownym objęciu urzędu – kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Według Joanny Kopcińskiej, przyjazd Merkel jest „o tyle istotny”, że po wybraniu nowego rządu Niemiec podróż do Warszawy jest drugą – po Paryżu – zagraniczną wizytą kanclerz.

„Pokazuje to, jak dobre relacje Warszawy i Berlina pozostają. Polska odgrywa istotną rolę w procesie budowania i reformowania Unii Europejskiej, zarówno jeżeli chodzi o instytucjonalną, jak i finansową jej przyszłość” – mówiła rzecznik rządu.

Joanna Kopcińska zwróciła uwagę, że ważna pozycja Polski wiąże się też z agendą poniedziałkowych rozmów. Są w niej – jak poinformowała – problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna, w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Poniedziałkowe rozmowy poza kwestiami dwustronnymi mają dotyczyć najważniejszych problemów Unii Europejskiej.

„Premier Morawiecki będzie rozmawiał z kanclerz o przyszłości Unii po Brexicie, budżecie europejskim, bezpieczeństwie energetycznym i kryzysie migracyjnym” – wskazała rzecznik rządu we wcześniejszej rozmowie z PAP.

Jak poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, w Belwederze kanclerz Niemiec spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl