Rząd zajmie się projektem „Mieszkanie dla młodych”

Dziś rząd zajmie się projektem ustawy o pomocy państwa przy kupowaniu pierwszego mieszkania – tzw. programem „Mieszkanie dla młodych”. Jest on kontynuacją wygasłego w ubiegłym roku programu „Rodzina na swoim” i ma trwać pięć lat.

Program ma być skierowany do młodych: małżeństw i osób samotnych do 35. roku życia i pomóc im w zakupie pierwszego własnego mieszkania z rynku pierwotnego. W pierwszym roku ma on kosztować budżet państwa 600 mln zł.

Według szacunków resortu transportu i budownictwa będzie mogło z niego skorzystać ok. 36 tys. rodzin rocznie. Projekt zakłada, że rodzina bezdzietna i osoby samotne dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania.  Jeśli rodzina ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc.

Anna Milewska, ekonomista, mówi, że sama próba pomocy dla młodych osób i rodzin jest dobrą inicjatywą jednak skala dofinansowania nie ma odniesienia do realnego zapotrzebowania.

– Jeżeli nawet te szacunki, o których my w tej chwili rozmawiamy, czyli w granicach 35 – 38 uzyska wsparcie na poziomie 10 czy 15% w zależności od tego czy jest się singlem czy jest to rodzina to jest to kropla w morzu potrzeb. To jest instrument, który z jednej strony ma wspierać osoby o ograniczonej zdolności kredytowej; no bo jednak jest dopłata, więc ta zdolność kredytowa w tym okresie 5 lat może być niższa. Jednak będzie to dotyczyło tylko i wyłącznie tych osób, które będą kupować mieszkania na rynku pierwotnym – twierdzi Anna Milewska.

Bez skutecznego programu zwalczania bezrobocia w Polce, dostęp do programu dopłat do wykupu mieszkania będzie bardzo ograniczony – dodaje ekonomista. Co więcej pomoc dla rodzin musi iść w parze także z pomocą dla przedsiębiorców.

– Nawet jeżeli będzie możliwe uzyskanie pomocy, jeżeli chodzi o dofinansowanie zakupu mieszkania, to musimy pamiętać, że żaden bezrobotny ani osoby z bardzo małymi dochodami, nadal nie będą posiadać zdolności kredytowej, żeby zakupić to mieszkanie nawet z udziałem dopłaty rządowej. W związku z powyższym, każde działanie, które będzie wspierać rodzinę, powinny być oceniane w sposób pozytywny. Natomiast to nie może być zamiast działań przeciwdziałania bezrobociu, zamiast wszystkich działań antykryzysowych. – dodaje Anna Milewska.

Wypowiedź Anny Milewskiej:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl