Rząd pracuje nad zerowym PIT dla rodzin 4+

Po Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym rząd pracuje nad kolejną propozycją dla rodzin. Mowa o zerowym PIT dla rodzin 4+.

Strategia demograficzna, jaką przygotował polski rząd, pokazała, że młodzi Polacy chcą mieć dzieci. Często jednak to marzenie łączą z innym – znalezieniem własnych czterech kątów. Stąd właśnie w Polskim Ładzie programy mieszkaniowe dla małżeństw i rodzin, a także Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, który pomoże finansowo w wychowaniu. Na tym jednak nie koniec, bo swoją propozycję ma tutaj Partia Republikańska, O czym poseł Kamil Bortniczuk mówił kilka miesięcy temu, gdy ugrupowanie powstało.

– Czyli zwolnienie z podatku dochodowego rodzin z czwórką i więcej dzieci – mówił poseł Kamil Bortniczuk.

Pomysł nie został porzucony. Premier w swoim podcaście potwierdzał, że propozycja, jaką zgłosiła Partia Republikańska Adama Bielana, zostanie zrealizowana.

– Pracujemy właśnie nad nową, rewolucyjną propozycją. Zerowy PIT dla rodzin 4+. To tak naprawdę oznacza, że ogromna część dużych rodzin przestanie w ogóle płacić podatek dochodowy – wskazał premier.

Ekonomista, dr Marcin Kędzierski, mówi, że nowe programy prorodzinne, tylko w niewielkim stopniu wpłyną na decyzję Polaków o pierwszym i kolejnym dziecku. Ekspert dodaje, że głównym czynnikiem, który obniża wskaźnik dzietności są zmiany społeczno-kulturowe, dlatego nowa propozycja rządu nie będzie tutaj rewolucyjna.

– Nie wiemy, jak to będzie wyglądało, czy te rodziny będą mogły dalej rozliczać ulgi na dzieci – wskazał dr Marcin Kędzierski.

Premier Mateusz Morawiecki nie mówi jednak, że zwolnienie z podatku PIT ma prowadzić głównie do poprawy wskaźnika dzietności. W pierwszej kolejności wymienia, że celem programu będzie poszerzenie dla milionów polskich rodzin drogi do klasy średniej. Podobne działania można zobaczyć na Węgrzech.

– Działania węgierskiego rządu w ciągu ostatnich kilku lat w zakresie polityki rodzinnej skupiały się na umarzaniu kredytów studenckich, na transferach bezpośrednich oraz na pomocy przy zakupie nieruchomości – mówił ekspert.

Teraz węgierski premier zapowiedział, że zwróci rodzicom wychowującym dzieci zapłacony przez nich w tym roku podatek dochodowy do poziomu średniej pensji. Zwrot nastąpi do 15 lutego przyszłego roku. Z programu ma skorzystać blisko 2 mln rodziców, a łączna suma zwrotu wyniesie w przeliczeniu na złotówki blisko 8 mld, mówi socjolog, dr Jerzy Żurko.

– Rząd Viktora Orbana wykazuje nieprawdopodobną aktywność. Oni wydają około 5 proc. swojego PKB tylko na same programy rodzinne – zwrócił uwagę dr Jerzy Żurko. To więcej niż w Polsce – podkreślił socjolog.

TV Trwam News

drukuj