Rząd połączy OFE w jeden fundusz?

Jak podaje dziennik „Rzeczpospolita”, rząd rozważa połączenie Otwartych Funduszy Emerytalnych w jeden fundusz, którym zarządzałaby instytucja nadzorowana przez Skarb Państwa. Do funduszu miałyby trafić aktywa 12 podmiotów. Ich wartość to ok. 140 mld zł.

Gazeta – powołując się na osobę zbliżoną do sprawy – twierdzi, że funduszem mógłby zarządzać Powszechny Zakład Ubezpieczeń.

Prof. Leokadia Oręziak, ekonomista, odnosząc się do pomysłu stwierdziła, że jest to dobry punkt wyjścia. Według niej lepiej, żeby środkami zarządzało państwo i stopniowo przeznaczało je na emerytury. Do tej pory profity z tego tytułu czerpią zagraniczne koncerny. Profesor uważa, że może to być droga do likwidacji OFE. 

– Może ta propozycja, odnośnie zarządzania przez państwową instytucję aktywami, jest początkiem jakiegoś uregulowania tej sprawy, bo takie kraje, jak np. Węgry pozbyły się tego bezsensownego, krzywdzącego emeryta i kosztownego z punktu widzenia państwa systemu. Może to jest jakaś droga. Oczywiście, nawet gdyby OFE było zlikwidowane, to nikt nie oczekuje tego, że akcje, które są w portfelach OFE, zostaną sprzedane w jeden dzień. One powinny być zbywane w rozsądnym, relatywnie długim czasie tak, żeby nie spowodować znacznego spadku ich wartości – wskazuje Leokadia Oręziak.

Koalicja PO–PSL zdecydowała o przekazaniu z OFE do ZUS 153 mld zł. Polacy mogli wybrać czy chcą, aby ich składki trafiały wyłącznie do ZUS czy także do OFE. W tym roku otworzyło się tzw. okienko transferowe. Po dwóch latach możemy zmienić swoją decyzję.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl