fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd ogłosił III etap luzowania obostrzeń w gospodarce

Od najbliższej niedzieli w Mszach świętych i nabożeństwach będzie mogło uczestniczyć więcej osób. Rząd ogłosił III etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Od 18 maja będą też mogły działać salony fryzjerskie i restauracje.

Przed sześcioma tygodniami z powodu koronawirusa pozamykano zakłady kosmetyczne i fryzjerskie. Barbara Czerwińska, właściciela salonu fryzjerskiego, ciągle odbiera telefony od swoich klientów.

– Bardzo dużo ludzi dzwoni, bardzo dużo jest zainteresowanych. Czekają na otwarcie tego zakładu – powiedziała. 

Stanie się to już wkrótce. Rząd wprowadza III etap odmrażania gospodarki.

– Od 18 maja z powrotem będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie, zakłady kosmetyczne – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przyznał, że sytuacja epidemiczna jest na tyle dobra, iż pozwala na kolejne znoszenie obostrzeń.

– Powrót do normalności, do nowej normalności, do nowej rzeczywistości gospodarczej, zależy od tego, w jak zdyscyplinowany sposób będziemy trzymać się rygorów dezynfekcji, ale też dystansowania – mówił Premier RP.

Odmrażanie gospodarki dotyczy także branży gastronomicznej. Od 18 maja otwarte będą restauracje, bary czy kawiarnie.

– Zachęcamy do otwierania ogródków tam, gdzie oczywiście można – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zarówno w ogródkach, jak i wewnątrz lokali gastronomicznych muszą być zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego – przypomniał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Gospodarka musi też funkcjonować i musimy to zrobić w maksymalnie możliwym reżimie sanitarnym, maksymalnie bezpiecznie – zaznaczył szef resortu.

O konieczności odmrażania gospodarki mówią również ekonomiści.

– Jeżeli tego nie zrobimy, spadną dochody budżetowe, nie będzie z czego realizować zadań budżetowych, ale też ludzie stracą pracę – wskazał Mariusz Kękuś.

Aby Polacy w związku z pandemią na masową skalę nie tracili pracy rząd wprowadził tarczę antykryzysową. Ma ona pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu miejsc zatrudnienia. Do wtorku do firm trafiło na ten cel 18 mld zł.

Trzeci etap odmrażania to nie tylko otwarcie salonów fryzjerskich i restauracji. To także więcej osób w komunikacji publicznej. Więcej osób będzie mogło również uczestniczyć w Mszach świętych i nabożeństwach.

– Od 18 maja włącznie, czyli od najbliższej niedzieli, chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 m kw. całej powierzchni Kościoła lub kaplicy – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl