Rząd o funkcjonowaniu systemu emerytalnego

Rada Ministrów wysłucha dziś informacji na temat funkcjonowania systemu emerytalnego. Rząd jest zobowiązany do dokonywania takiego przeglądu co trzy lata.

Do końca roku musi on przedłożyć Sejmowi informację o skutkach obowiązywania tej ustawy wraz z propozycjami zmian. W ramach tego obowiązku ministerstwa pracy i finansów przygotowały raport zatytułowany „Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu”.

Jerzy Bielewicz – prezes Stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek” podkreśla, że ten dokument będzie obrazem hipokryzji; starano nam się wmówić, że ustawa z 1999 roku jest dobra, tymczasem podzieliła ona emerytów na klasy; tych, którzy nabyli te prawa i tych, którzy mają dostać małe emerytury kosztem pierwszych.

– W sytuacji kiedy państwa nie stać na to, żeby hojnie obdarowywać i dochowywać tych „praw nabytych”, byłbym za emeryturami obywatelskimi i możliwością oszczędzania na własne konto z ulgami podatkowymi, zachęcającymi do takiego oszczędzania. Natomiast nie mam złudzeń, że obrońcy obecnego systemu będą nam wmawiali, że wszystko jest w porządku – akcentuje Jerzy Bielewicz.

W tym samym czasie rząd przedstawia własną propozycję zmian. Zakłada ona przekazanie części obligacyjnej OFE do ZUS gdzie środki te trafiłyby na subkonta.

Byłyby one waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE.

Ekspert dodaje, że przejęcie tych pieniędzy (tzw. „wdowiego grosza”) z systemu emerytalnego ma jeden cel: zadłużanie.

– Jesteśmy w kłopotach finansowych, uzależnieni też od finansowania zza granicy. Przejęcie tych pieniędzy „wdowiego grosza” od systemu emerytalnego i obniżenie o 120 miliardów zadłużenia ma tylko jeden cel – aby dalej nas zadłużać, bo przecież to obniżenie zadłużenia jest tylko sztuczne. Te zobowiązania pozostaną w systemie emerytalnym, który jeszcze bardziej deprecjonuje ten system i jeszcze bardziej czyni go niewydolnym – dodaje Jerzy Bielewicz.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl