fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd nie rezygnuje z kluczowych inwestycji. Podpisano polsko-brytyjskie porozumienie o współpracy w sprawie przygotowań do budowy CPK

Pomimo epidemii koronawirusa polski rząd nie rezygnuje z realizacji kluczowych inwestycji. W Warszawie podpisano polsko-brytyjskie porozumienie o współpracy w sprawie przygotowań do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Polska od ponad dwóch lat korzysta z wiedzy brytyjskich ekspertów w związku z planowaną budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. W ubiegłym roku  wspólnie wybrano wstępny projekt Portu Lotniczego „Solidarność”.

W środę przedstawiciele Polski i Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie, nadając współpracy charakter prawny.

– W projekcie CPK nadchodzi ten moment, kiedy naprawdę już bardzo dużo będzie się działo. Będziemy otwierali kolejne postępowania, wyłaniali partnera strategicznego, będziemy zlecali przygotowanie masterplanu lotniska – powiedział Marcin Horała, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Polsko-brytyjskie zespoły konsultacyjne pracować mają nad infrastrukturą oraz cyfryzacją portu.

Zainteresowanie współpracą jest duże – zapewnił ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Jonathan Knott.

– W Wielkiej Brytanii istnieje wiele znanych w świecie przedsiębiorstw, które chcą dzielić się swoją wiedzą ekspercką, są bardzo innowacyjne, mają przełomowe projekty – akcentował ambasador. 

Wielka Brytania to doświadczony gracz na rynku lotniczym – powiedział Andrzej Wardziak, ekspert lotniczy.

– Lotnisko Heathrow jest jednym z największych w Europie, oni mają doświadczenie, jeśli chodzi o duże lotniska – podkreślił.

Firmy brytyjskie sprawdzą się we współpracy z doradcą strategicznym – zaznaczył prezes spółki CPK, Mikołaj Wild. Doradca wybrany zostanie w drugiej połowie roku.

– Obecnie jesteśmy na etapie dialogu kompetencyjnego, kolejny etap to już składanie ofert – poinformował Mikołaj Wild.

Centralny Port Komunikacyjny to węzeł przesiadkowy pomiędzy Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, drogowy i kolejowy. W całej Polsce powstają lub modernizowane są linie kolejowe i drogi.

– 1600 km nowych linii kolejowych, ale za nimi, za tą inwestycyjną infrastrukturalną, pójdą zakupy taboru, rozwój firm przewozowych – podkreślił Marcin Horała. 

Port obsługiwać ma 45 mln pasażerów rocznie, co odciąży, m.in. lotnisko Okęcie – zauważył wicepremier Jacek Sasin. Polska nie może czekać na koniec epidemii koronawirusa.

– Tutaj nie ma mowy o żadnych oszczędnościach czy cieciach. Dotyczy to też tych wielkich inwestycji, jak Centralny Port Komunikacyjny. To będzie wielkie koło zamachowe wzrostu gospodarczego – mówił minister aktywów państwowych.

Jak zaznaczył ekonomista, dr Grzegorz Piątkowski – CPK planowane jest na 2027 roku. Port to jednak duża szansa na rozwój.

– Jesteśmy w stanie być tym głównym centrum handlu europejsko-chińskiego, co jest w dzisiejszej dobie najistotniejszą sprawą – dodał dr Grzegorz Piątkowski.

Centralny Port Komunikacyjny kosztować ma 75 mld zł.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl