Rząd chce oddać uzdrowiska samorządom

Dziś przedstawiciele Ministerstwa Skarbu spotkają się z marszałkami województw. Resort skarbu złoży samorządom propozycje przejęcia przez nie uzdrowisk od państwa.

Rząd chciał sprywatyzować m.in. uzdrowiska: Busko- Zdrój, Ciechocinek, Kołobrzeg, Świnoujście, Lądek- Długopole, Rabka, Rymanów i Horyniec. Planom tym, jednak w trakcie konsultacji projektu sprzeciwiły się samorządy. Jeśli natomiast samorządy nie zgodzą się na przejecie uzdrowisk zostaną one sprywatyzowane – zapowiada Ministerstwo Skarbu.

Poseł Bolesław Piecha, z sejmowej Komisji Zdrowia, mówi, że pomysł przekazania uzdrowisk samorządom jest dobrym rozwiązaniem, ale nie można uśpić czujności społeczeństwa, nadal trzeba patrzeć na ręce rządowi.

 – Jeżeli te rozwiązania, spotkania Ministerstwa Skarbu z samorządami, z marszałkami województw w których są uzdrowiska, miałoby być poświęcone współpracy by utrzymać publiczny, państwowy charakter polskich uzdrowisk, to tylko przyklasnąć. Natomiast radziłbym jednak pilnie tą sprawę monitorować bo ten rząd ma wyjątkowe zdolności do kręcenia i do odwracania kota ogonem. Dobrze, że jest takie spotkanie, ale nie zwalniajmy naszej czujności. Bądźmy nadal czujni bo ta władza za dużo kombinuje – powiedział poseł Bolesław Piecha.

Poseł Bolesław Piecha przypomina, że rząd znacznie zaniżył wycenę wartości uzdrowisk. Resort Skarbu Państwa szacował, że z prywatyzacji uzyskałby 125 mln zł.

– Wbrew temu co niektórzy twierdzą wycena była śmieszna bo to kilometr autostrady mniej więcej tyle kosztuje co sprzedaż polskich uzdrowisk. Niedopuszczalne jest żeby za taką cenę sprzedawać przede wszystkim markę. Sama marka mówiąc szczerze, czyli uzdrowisko Ciechocinek, uzdrowisko w Iwoniczu – Zdroju. To są rzeczy, które materialnie da się wyliczyć. To jest znacznie więcej niż te 120 mln zł. Ten majątek polskich uzdrowisk jest wielokrotnie wyższy. Natomiast przychody jakie on generuje w postaci zdrowia i dochodzenia do zdrowia polskich pacjentów są nie do oszacowania- powiedział poseł Bolesław Piecha.

 

Wypowiedź posła Bolesława Piechy:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl