fot. Krystian Maj/KPRM

Rząd chce, aby nieumyślne błędy lekarskie w okresie pandemii nie były karane

Rząd chce wesprzeć lekarzy w walce z epidemią koronawirusa. Nieumyślnie popełniane przez nich błędy mają nie być karane. W tym celu na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejmu zaproponowana ma zostać m.in. tzw. klauzula dobrego Samarytanina.

Na czwartkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że w związku z rozwojem epidemii testujemy granice wydolności polskiej służby zdrowia. Teraz pora nacisnąć hamulec – podkreślił, przekonując do redukcji interakcji społecznych.

Minister Adam Niedzielski zapowiedział też wsparcie, które poprawi sytuację medyków w czasie pandemii.

– Pracujemy nad stworzeniem tzw. klauzuli dobrego Samarytanina, która pozwoli lekorzom poczuć się bezpiecznie i w ramach walki z COVID-19, w ramach okresu pandemii, błędy, które będą popełniane nieumyślnie – nie będą karane. Inne oczekiwane również przez środowisko rozwiązania to m.in. zwiększenie dodatku, który wynika z pracy przy COVID-19 dla medyków skierowanych do tej pracy. Będziemy chcieli płacić 175 proc. wynagrodzenia – powiedział min. Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował, że medycy, którzy z powodu walki z COVID-19 będą narażeni na konieczność odbycia izolacji, kwarantanny będą mieli refinansowanie wynagrodzenia nie na zasadach dla zwolnień lekarskich, tylko pełnej płatności.

Padła też zapowiedź uregulowania kompetencji, które dotyczą koordynacji, szczególnie w ratownictwie medycznym. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji, w których karetka jeździ między poszczególnymi szpitalami – powiedział szef Ministerstwa Zdrowia.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl