PAP/Jakub Kamiński

Ryszard Peryt spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Prof. Ryszard Peryt, reżyser, aktor, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, spoczął w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Profesor zmarł 23 stycznia, miał 71 lat.

W sobotę w warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana była Msza św. pogrzebowa w intencji zmarłego wybitnego reżysera, aktora i dyrektora Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszarda Peryta. Przewodniczył jej metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.

Podczas uroczystości pogrzebowych prof. Ryszard Peryt został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski

– Będzie go bardzo brakowało. Takiego drugiego twórcy na naszej teatralnej mapie nie ma. Ryszard był jedyny – mówił reprezentujący na uroczystości prezydenta RP jego doradca Tadeusz Deszkiewicz.

W warszawskiej świątyni obecni byli m.in. prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Piotr Gliński.

Żegnamy artystę obdarzonego niezwykłym talentem, naszego nauczyciela, opozycjonistę. Wiara i pasja, bycie w służbie Bogu, ludziom i sztuce – taki był prof. Ryszard Peryt – mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego

– W jego przypadku i w jego ustach te słowa Bóg, Ojczyzna i Sztuka nie były banałem, czy profanacją, były prawdą, wzruszeniem, misterium – akcentował wicepremier.

W homilii dominikanin o. prof. Jacek Salij podkreślił, że prof. Peryt lubił nazywać siebie pielgrzymem. Nie był człowiekiem, który przywiązywał zbyt wielką wagę do swoich osiągnięć. Nie był egocentrykiem. Widział siebie jako człowieka śmiertelnego i grzesznego.

– Był bardzo głęboko wierzącym człowiekiem. […]Bardzo mi imponowało, bardzo szanowałem go za to, że nie ukrywał swojej wiary w tych środowiskach, w których wiara nie cieszy się zbyt wielkim poważaniem – mówił o. prof. Jacek Salij OP.

Ryszard Peryt był także oblatem Zgromadzenia Redemptorystów. To pewna forma przynależności do zgromadzenia dla osób świeckich, którzy żyją redemptorystowską duchowością. Dla prof. Peryta zawsze miało to ogromne znaczenie – przypomniał przełożony Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela o. dr Janusz Sok CSsR.

– On niezwykle to przeżył, to się stało w tej kaplicy, był niezwykle wzruszony. Zresztą zawsze to miało dla niego ogromne znaczenie, jakoś tak nie wywietrzała ta radość przez następne lata, a dla nas to był zaszczyt, że Ryszard jest jednym z nas, takim naszym bratem świeckim, przyjacielem – podkreślał o. dr Janusz Sok CSsR.

Prof. Ryszard Peryt to wybitna postać. W swojej pracy artystycznej zrealizował wiele przedstawień, oper barokowych, klasycznych i współczesnych, dając w nich wyraz swojej duchowości. Jako jedyny na świecie zrealizował wszystkie opery Mozarta oraz wszystkie dzieła sceniczne Claudio Monteverdiego. Wielokrotnie reżyserował je również za granicą.

TV Trwam News/RIRM


[GALERIA] Uroczystości pogrzebowe dyrektora Polskiej Opery Królewskiej prof. Ryszarda Peryta w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie – fot. PAP/Jakub Kamiński.

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl