fot. Tadeusz Pawłowski/rycerzekolumba.com

Rycerze Kolumba złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Najwyższy Rycerz Carl Anderson złożył dziś wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W wydarzeniu uczestniczyła ponad stuosobowa polska i międzynarodowa delegacja członków wspólnoty i zaproszonych Gości.

„Dziś mamy zaszczyt i przywilej wyrazić szacunek i wdzięczność dla tych, którzy złożyli najwyższą ofiarę w służbie na rzecz wolności swojego narodu. Czynimy to dzisiaj także w oczekiwaniu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości” – powiedział Anderson w przemówieniu na zakończenie uroczystości.

Zaapelował też o pamięć o żołnierzach poległych w walce o wolność.

„Pamiętajmy zawsze tych, którzy kochali wolność bardziej niż życie i postanówmy, że bez względu na to, jakie wyzwania wobec wolności zgotuje nam historia, poniesiemy owo brzemię” – podkreślił.

Swoje wieńce złożyli także przedstawiciele z Polski: przywódca polskich Rycerzy Kolumba, Delegat Stanowy Tomasz Wawrzkowicz oraz ich krajowy duszpasterz, Kapelan Stanowy ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

„Jednym z filarów Rycerzy Kolumba jest patriotyzm. Każdy Rycerz Kolumba jest patriotą i o powadze tej postawy pamiętamy na każdym kroku, również w uczynkach miłosierdzia, których podejmujemy się jako wspólnota” – powiedział Tomasz Wawrzkowicz.

Uroczyste złożenie wieńców pod Grobem Nieznanego Żołnierza jest jednym z punktów pielgrzymki, którą Carl Anderson razem z Radą Dyrektorów Rycerzy Kolumba odbywa w naszym kraju. Grupa przybyła do Polski z okazji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości oraz czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. W ramach swojej pielgrzymki odwiedzą najważniejsze miejsca na niepodległościowej i religijnej mapie Polski, w tym Warszawę, Częstochowę i Kraków.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn; działają w kilkunastu państwach świata. W Polsce obecni są od ponad 12 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 110 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a.

PAP/RIRM

drukuj