fot. belchatow.pl

Ruszyły konsultacje ws. programu budowy 100 obwodnic

Ruszyły konsultacje w sprawie rządowego programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Uwagi do projektu można składać do 20 marca.    

Zgodnie z planem obwodnice mają powstać między innymi wokół miejscowości, w których występuje największe natężanie ruchu i odnotowano najwięcej wypadków.

Wartość całego projektu wyniesie blisko 28 mld zł. W tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na 15 zadań.

Jedna z obwodnic ma powstać między innymi wokół Łukowa na Lubelszczyźnie. Poseł PiS Sławomir Skwarek podkreślił, że na inwestycję już od dawna czekają mieszkańcy tej miejscowości.

– To bardzo dobra wiadomość – budowa nowej obwodnicy miasta Łukowa w ciągu drogi 63 i 76. Jesteśmy tak jakby po środku. Droga 63 łączy budowaną autostradę A2 i spina ją z Via Carpatia, a kończy się w Sławatyczach na przejściu granicznym z Ukrainą. Ruch na tej drodze jest bardzo duży, więc odciążenie jej jest bardzo ważne – zaznaczył Sławomir Skwarek.

Budowa obwodnic w Polce będzie finansowana z środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie jest w Polsce realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który przewiduje budowę 43 obwodnic. Ich łączna długość ma wynieść ponad 447 km. Koszt inwestycji szacuje się na blisko 11 mld 3 mln zł.

Do końca ubiegłego roku w ramach programu oddano do użytku 15 obwodnic. W ramach wcześniejszych inwestycji wybudowano ich w sumie 64.

RIRM

drukuj