Ruszyła nowa tura składania wniosków o świadczenie z programy Rodzina 500 plus

Od dziś do końca października można składać wnioski o świadczenie z programu Rodzina 500 plus – przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Ciągłość wypłacania świadczenia będzie zachowana pod warunkiem, że wnioskodawca złoży dokumenty do końca tego miesiąca. W innym przypadku wypłata przesunie się o dwa miesiące.

Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, przypomina, że wnioski można składać elektronicznie jak i tradycyjnie w urzędach gminy.

– Wnioski można składać zarówno w formie pisemnej, czyli tak, jak było do tej pory w tych punktach, które są uruchomione przez organy wydające. Najczęściej są to ośrodki gminne, które realizują te zadania, ale można również drogą online, przez program „emp@tia”, przez programy bankowe, czyli też tą formą elektroniczną. Zasady ogólnie się nie zmieniają, jeśli chodzi o warunki, czyli drugie i kolejne dziecko bez kryterium dochodowego, natomiast przy pierwszym kryterium dochodowe na poziome 800 złotych, a przy dziecku niepełnosprawnym 1200 złotych – oświadczył Stanisław Szewd.

W ubiegłym miesiącu rząd za pomocą ustawy uszczelnił program Rodzina 500 plus. Zmiana dotyczy samotnych rodziców, ubiegających się o świadczenie. W takim przypadku wymagane jest zaświadczenie o przyznaniu alimentów lub potwierdzenie złożenia wniosku o postępowanie alimentacyjne. W ten sposób resort rodziny chce uniknąć „fikcyjnych” samotnych rodziców.

RIRM/TV Trwam News

drukuj