Ruszyła akcja „Kolędnicy Misyjni”

W diecezjach ruszyła akcja „Kolędnicy Misyjni”. Pod patronatem Papieskiego Dzieła Misyjnego, dzieci będą zbierały datki na rzecz rówieśników z Konga.

Chodząc od domu do domu dzieci przedstawiają scenkę Bożonarodzeniową, mówiącą także o sytuacji dzieci kongijskich, razem z przyjmującymi ich mieszkańcami śpiewają kolędy.

– Mimo że od Konga dzieli nas wiele tysięcy kilometrów to sytuacja kongijskich dzieci jest nam bliska. Wiemy, że oprócz wielu radości ich codzienna rzeczywistość niestety nacechowana jest wieloma problemami i wyzwaniami. Przede wszystkim problem wojny, problem lokalnych konfliktów – to jest to, co zakłóca radosne życie kongijskich dzieci. Święta Bożego Narodzenia to czas odkrywania na nowo tego, jak wielka jest Boża dobroć dla nas i dlatego zachęcam każdego z was, doświadczających miłosierdzia Bożego, by przekazać je dalej wspierając w ten sposób Misyjnych Kolędników, a przez nich kongijskie dzieci – powiedział ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł misyjnych.

Anna Sobiech, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci podkreśla, że w ciągu ostatnich lat kolędowanie misyjne bardzo się rozwinęło.

– Coraz większe zaangażowanie parafii, dzieci oraz rodzin w kolędowanie misyjne bardzo nas cieszy. W 2000 r. tylko kilka diecezji zaangażowało się w kolędowanie misyjne, patrząc na ubiegłoroczne kolędowanie zaangażowane były już wszystkie diecezje. (…) W ubiegłym roku Kolędnicy Misyjni przekazali na dzieci w Wietnamie ponad 700 tys. zł. Środki te zostały przekazane na realizację 11 projektów w Wietnamie – zwróciła uwagę Anna Sobiech.

W osłabionej konfliktami Demokratycznej Republice Konga na wsparcie czeka ponad 91 tys. dzieci. Tam projekty dofinansowywane przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci dotyczą przede wszystkim ochrony życia i edukacji. W Republice Konga pomoc z funduszu Papieskiego Dzieła to głównie stypendia szkolne i formacja chrześcijańska dla ponad 24 tys. dzieci.

RIRM

drukuj