Ruszył sezon na hulajnogi i rowery
Wiosna to czas, kiedy na drogi wyjeżdżają rowerzyści i użytkownicy hulajnóg. Ostatnio hulajnogi (zwłaszcza te elektryczne) cieszą się dużą popularnością. Zdarzają się też wypadki z ich udziałem. Przypominamy więc najważniejsze przepisy dotyczące korzystania z hulajnóg.
Dwa lata temu Ministerstwo Infrastruktury wprowadziło przepisy określające zasady poruszania się hulajnogami. Ich użytkownicy według prawa nie są już pieszymi. Generalna zasada jest taka, że na hulajnogach należy jeździć ścieżkami rowerowymi.
– Po chodniku możemy się poruszać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy nie ma w pobliżu ścieżki rowerowej, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością powyżej 30 kilometrów na godzinę – mówił Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Jadąc po chodniku, użytkownicy hulajnóg powinni zachować szczególną ostrożność.
– Ustępujemy pierwszeństwa pieszym, bo na chodniku to piesi mają pierwszeństwo. Prędkość, z jaką się poruszamy, to jest prędkość zbliżona do poruszania się osoby pieszej – tłumaczył Tomasz Słuszniak z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Po drodze hulajnogą można jeździć tylko wtedy, kiedy prędkość pojazdów nie przekracza 30 kilometrów na godzinę. Natomiast gdy prędkość poruszających się pojazdów jest wyższa i nie ma ścieżki rowerowej, użytkownicy hulajnóg powinni jechać po chodniku. Czy można przewozić hulajnogi komunikacją miejską?
– Jeżeli mamy hulajnogę bez silnika i możemy ją złożyć, to wówczas w transporcie publicznym organizowanym przez ZTM taką hulajnogę możemy przewieźć – wyjaśnił Bartosz Trzebiatowski z Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.
Przewozić można też małe hulajnogi dziecięce. Inaczej jest w przypadku hulajnóg miejskich. Ich tramwajem czy autobusem przewozić nie można, bo zajmują za dużo miejsca i są ciężkie. Wiosną oprócz hulajnóg częściej niż zwykle jeździmy na rowerach. Policjanci i strażnicy miejscy zachęcają do znakowania rowerów.
– Dzięki temu, że oznakujemy nasz rower, będzie on bezpieczniejszy, bo będzie figurował w policyjnym systemie. W momencie, kiedy ktoś skradnie nam rower, a policjanci go odnajdą, nie będzie żadnego problemu, żeby trafił do prawowitego właściciela – powiedział Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Harmonogramy znakowań rowerów można znaleźć na stronach internetowych posterunków policji.
TV Trwam News



