fot. PAP/EPA

Ruszają negocjacje programów unijnych z KE

W Brukseli oficjalnie ruszają negocjacje programów unijnych na lata 2014-20. Od ich ostatecznego kształtu będzie zależało, jak i na co Polska będzie w następnych latach wydawać pieniądze z funduszy unijnych.

Dziś w na konferencji w Brukseli zostanie oficjalnie zaprezentowana Umowa Partnerstwa i cele, jakie Polska chce osiągnąć. Reguluje ona zasady i cele działania funduszy unijnych w Polsce. Z budżetu UE na lata 2014-2020 na realizację polityki spójności do Polski trafi ponad 82 mld euro.

Pieniądze mają być wydane m.in. na badania naukowe, budowę nowych dróg, koleje i transport publiczny, rozwój infrastruktury czy aktywizację zawodową bezrobotnych.

Prof. Paweł Soroka, ekonomista, podkreśla, że najważniejsze jest teraz mądre gospodarowanie unijnymi środkami, by zmniejszać różnice rozwojowe poszczególnych obszarów Polski.

– Powinniśmy mieć strategię wykorzystania tych środków w całej perspektywie pod kątem zrównoważonego rozwoju kraju. Żeby jeszcze bardziej niż to było w poprzedniej perspektywie finansowej, były wydatkowane środki w tych biedniejszych częściach Polski: ściana wschodnia. Żeby były tam inwestycje ukierunkowane na infrastrukturę a także na rozwój przedsiębiorczości i na innowacyjność. Druga sprawa to lepsze znacznie niż to było w poprzedniej perspektywie, wykorzystanie środków na infrastrukturę kolejową. Niestety te środki, które były w tej poprzedniej perspektywie nie zostały wykorzystane – mówi profesor.

Negocjacje z Komisją Europejską w sprawie umowy partnerstwa powinny zakończyć się przed końcem lipca bieżącego roku.

RIRM

drukuj