Rusza nowy etap starań o reparacje wojenne od Niemiec

Minister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau, przyjął w Warszawie szefową niemieckiej dyplomacji. Głównym tematem rozmów była kwestia reparacji wojennych. Przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych nota dyplomatyczna w sprawie reparacji to formalny początek starań o odszkodowanie.

Pierwszego września na zamku Królewskim w Warszawie przedstawiony został szczegółowy raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej. W przygotowanie raportu włączyły się Fundacja „Lux Veritatis”, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość. Kolejnym etapem dochodzenia sprawiedliwości są działania dyplomatyczne. Minister spraw zagranicznych parafował notę dyplomatyczną dotyczącą reparacji wojennych skierowaną do Niemiec. Dokument dotyczy prawnego i materialnego uregulowania kwestii następstw agresji i okupacji niemieckiej.

– Takie uregulowanie pozwoli oprzeć relacje polsko-niemieckie na sprawiedliwości i prawdzie, i doprowadzi do zamknięcia bolesnych rozdziałów przeszłości – powiedział prof. Zbigniew Rau.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1576898801704452096

Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że nie chodzi tylko o wypłacenie odszkodowań za straty materialne i niematerialne. Niemcy powinny współpracować z Polską w zakresie upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej oraz odzyskiwania zagrabionych dóbr kultury. Rzecznik MSZ, Łukasz Jasina, powiedział, że nota dyplomatyczna dotyczy również teraźniejszości.

– Dotyczy kwestii związanych ze współczesnymi stosunkami niemiecko-polskimi, a także kwestii związanych z Polonią niemiecką i wszystkimi trudnymi, nierozwiązanymi sprawami – zaznaczył rzecznik MSZ.

https://twitter.com/MSZ_RP/status/1577221480873484289

Treść noty z uwagi na zwyczaje dyplomatyczne jest tajna. Niemcy uważają sprawę reparacji za przedawnioną. Sprawa nie została też wyjaśniona na arenie międzynarodowej. Mminister spraw zagranicznych, prof. Zbigniew Rau, przyjął w Warszawie szefową niemieckiej dyplomacji, Annalene Baerbock. Kwestia reperacji była jednym z głównych tematów rozmów.

Profesor Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacyjnego, mówił w programie „Polski Punk Widzenia” na antenie TV Trwam, że przygotowana nota dyplomatyczna w sprawie reparacji, która zostanie przekazana Berlinowi, to formalny początek drogi dyplomatycznej, która nie będzie łatwa.

– Nie spodziewam się, że stanowisko niemieckiego rządu zmieni się w ciągu kilku najbliższych dni, a może kilku najbliższych miesięcy. Czeka nas wiele lat ciężkiej pracy dyplomatycznej, w której to rząd, kolejne osoby i podmioty rządzące państwem niemieckim będą uświadamiane, iż ta sprawa nie została załatwiona, że domaga się załatwienia, iż – mówiąc językiem uchwały Sejmu z września bieżącego roku – krzywda Polaków, krzywda ofiar reżimu III Rzeszy, reżimu niemieckiego, będzie wołać, dopóki nie zostanie sprawiedliwie naprawiona – wskazał prezes Rządowego Centrum Legislacji.

Profesor Krzysztof Szczucki podkreślił również, że będzie trzeba o tym przypominać kolejnym niemieckim rządom.

– Co więcej, trzeba z pomocą instytucji państwowych wciąż budować kompresje w społeczeństwie międzynarodowej. Trzeba uwrażliwiać Europejczyków, Amerykanów, a w zasadzie wszystkich obywateli innych państw. Trzeba informować ich o tym, że Polska była państwem najbardziej poszkodowanym w stosunku do liczby ludności, a nigdy nie otrzymała należytych jej reparacji. Jestem przekonany, że w tej bardziej świadomej części opinii społecznej na Zachodzie, która pamięta przebieg II wojny światowej, ma wiedzę historyczną, że te sprawy zostały dawno wyjaśnione z rządem niemieckim, iż państwo polskie się rozliczyło. Wiemy dobrze, że to nigdy nie miało miejsca – podkreślił prof. Krzysztof Szczucki.

Straty Polski autorzy raportu wycenili na 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl