Rusza inicjatywa #UczciweMedia

Naukowcy, dziennikarze, ludzie świata kultury powołali inicjatywę „#UczciweMedia”. To odpowiedź na przemysł pogardy, jaki ruszył po wyborze na urząd prezydenta Lecha Kaczyńskiego podkreślają inicjatorzy akcji.

Organizatorzy dodają, że dziś w podobny sposób atakowany jest prezydent elekt Andrzej Duda. Specjalnie powołany zespół będzie monitorował media w Polsce i za granicą. Jego głównym zadaniem będzie ukazywanie kłamstw i oszczerstw, którymi się posługują.

Prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z sygnatariuszy przedsięwzięcia, podkreśla, że w wielu audycjach – telewizyjnych czy radiowych – widać rażącą dysproporcję w prezentowaniu opinii oraz nierówność w traktowaniu przedstawicieli sympatyzujących z władzami i opozycją.

– Mamy wrażenie – zresztą nie tylko my – że to stronnicze chronienie obozu władzy przez media głównego nurtu, wbrew intencjom tych mediów, pomogło Andrzejowi Dudzie wygrać wybory. Ale chcemy przyczynić się – chociaż w drobny sposób – do tego, by nie powtórzyła się sytuacja, kiedy wobec Lecha Kaczyńskiego rozbudowano wielki przemysł pogardy, przemysł krytykowania go za drobne rzeczy, a niezauważania ważnych dla naszego państwa inicjatyw – mówi profesor.

 #UczciweMedia będą publikować raporty. Docelowo mają one pojawiać się co tydzień.

RIRM

drukuj