Rumunia: 2 lata więzienia w zawieszeniu dla szefa socjaldemokratów

Szef rumuńskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Liviu Dragnea został skazany w piątkowym procesie apelacyjnym na dwa lata więzienia w zawieszeniu za fałszerstwa podczas referendum w 2012 r., w sprawie odsunięcia od władzy ówczesnego prezydenta kraju.

„To niesprawiedliwy wyrok” – powiedział Dragnea. Dodał, że w porozumieniu z kolegami postanowił pozostać na czele PSD, aby „nie destabilizować partii” sześć tygodni przed wyborami lokalnymi i siedem miesięcy przed wyborami parlamentarnymi.

Dragnea, skazany w pierwszej instancji w maju ubiegłego roku na rok więzienia w zawieszeniu, był oskarżony o łamanie prawa, w tym przekupstwo i fałszowanie kart do głosowania podczas referendum w sprawie odsunięcia od władzy rywala PSD, centroprawicowego prezydenta Traiana Basescu. Referendum w sprawie impeachmentu pogrążyło kraj w kryzysie konstytucyjnym i wywołało krytykę ze strony USA i Unii Europejskiej za uchybienia prawne.

Ostatecznie referendum okazało się nieważne z powodu niskiej frekwencji i prezydent Basescu pozostał u władzy do końca swojego mandatu w 2014 roku.

W procesie tym sądzono także 74 urzędników, w tym członków komisji wyborczych.

Po wyroku pierwszej instancji Dragnea opuścił stanowisko przewodniczącego PSD. Jednak w listopadzie ub. roku został ponownie wybrany na szefa partii, gdy z tej funkcji zrezygnował ówczesny premier Victor Ponta, oskarżany o korupcję.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl