fot. PAP/EPA

Prezydent Rumunii po szczycie B9: NATO musi być wzmacniane

Sojusz NATO musi być wzmacniany; potrzebne jest dynamiczne dostosowywanie w celu zapewnienia odpowiedzi na zagrożenie bezpieczeństwa – podkreślił w poniedziałek po szczycie państw B9 prezydent Rumunii, Klaus Iohannis.

Rumuński prezydent podkreślał, że partnerstwo transatlantyckie obejmuje całą Europę, a konieczne jest także zaangażowanie wobec „partnerów z sąsiedztwa wschodniego” w celu wzmocnienia ich zdolności obronnych i zwiększenia odporności wobec wyzwań, z jakimi się borykają.

Poinformował, że na poniedziałkowym spotkaniu poruszony został także temat wkładu państw grupy B9 w zaplanowany na czerwiec szczyt NATO. „Szczyt ten będzie ważnym momentem, podczas którego po raz kolejny zostanie potwierdzona jedność i solidarność. Zostaną również podjęte ważne decyzje dotyczące procesu NATO 20-30 (perspektywa NATO do roku 2030 – PAP) i aktualizacji koncepcji strategicznej Sojuszu” – powiedział.

Podkreślił, że sojusz NATO musi być wzmacniany.

„Potrzebne jest dynamiczne dostosowywanie w celu zapewnienia odpowiedzi na zagrożenie bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Wskazał też na dialog i współpracę m.in. z Unią Europejską.

Klaus Iohannis zwrócił też uwagę na pełne zaangażowanie Rumunii w działania NATO. Zaznaczył, że w Bukareszcie będzie mieściła sie siedziba euroatlantyckiego centrum ds. obronności.

PAP

drukuj