RPO zgłasza do TK małą ustawę medialną

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar chce, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał tzw. małą ustawę medialną. Wniosek o zaskarżenie ustawy reformującej funkcjonowanie mediów publicznych Bodnar złożył w czwartek.

Swoją decyzję RPO uzasadnił troską o wolność słowa oraz pluralizm poglądów. Jego zdaniem, tzw. mała ustawa medialna wprowadzona przez rząd Prawa i Sprawiedliwości, uderza w te zasady.

Adam Bodnar przyznał też, że o zaskarżenie ustawy zwróciła się do niego Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Organ ten nie może samodzielnie składać wniosków do Trybunału.

Poseł Wojciech Skurkiewicz z sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu ocenia, że sytuacja ta pokazuje ogromne upolitycznienie zarówno funkcji RPO, jak i samej KRRiT. 

– Pan Dworak, pan Luft i cała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji mówi, że ta ustawa godzi w pluralizm mediów. To już naprawdę jest nie jakiś żart, ale wręcz chichot tej sytuacji, która dzieje się w tej chwili, a która również działa się przez ostatnie lata. Myślę, że pan Dworak, któremu kadencja, na szczęście, kończy się już w lipcu, chce jeszcze w ostatniej chwili zaistnieć, chce jeszcze w ostatniej chwili przypodobać się mainstreamowym mediom i Platformie Obywatelskiej, z której przez ostatnich sześć lat czerpał – komentuje polityk.

Tzw. mała ustawa medialna została podpisana na początku stycznia tego roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z nią wygasły mandaty ówczesnych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Według zapowiedzi rządu, mała ustawa medialna to pierwszy etap reformy mediów publicznych. Celem jest stworzenie systemu mediów narodowych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl