Pisanka – symbol wielkanocny

Dziś Wielka Sobota, która jest dniem ciszy i oczekiwania. Zgodnie z tradycją świecimy dziś pokarmy na świąteczny stół. I choć oczywiście najważniejsze jest przygotowanie duchowe, to także w tym szczególnym czasie ozdabiamy nasze domy wielkanocnymi symbolami. Polskie tradycje są ściśle związane z chrześcijaństwem. W Muzeum Wsi Opolskiej zarówno młodsi, jak i starsi uczestniczyli w warsztatach wykonywania na różne sposoby pisanek. 

Muzeum oferuje warsztaty dla dzieci i dorosłych w tworzeniu ozdób wielkanocnych przy użyciu metod stosowanych przed wiekami. Artystka ludowa Helena Wojtasik uczyła starszych, jak malować skomplikowane wzory na jajkach z użyciem wosku.

– Kiedyś, powiedzmy jakieś 100, 50 lat temu, te pisanki były jednokolorowe, były w kolorze skorupki jajka i w kolorze barwnika naturalnego, bo wtedy nie było dostępu do takich farbek jak dzisiaj. Była kora dębu, był korzeń malwy, były łupki z cebuli, było żyto, które rosło w polu – mówi artystka ludowa Helena Wojtasik.

Młodzi uczestnicy warsztatów mogli przetestować swoje umiejętności w malowaniu jajek przy użyciu naturalnych barwników lub wykonać zwierzątka wielkanocne z masy solnej.

Etnograf  Elżbieta Oficjalska zwraca uwagę, że wśród wielkanocnych pokarmów to właśnie jajko pełni bardzo ważną rolę. Jest bowiem ważnym symbolem odrodzonego życia.

– I właśnie tym jajkiem gospodarz, głowa rodziny, ojciec dzielił się z wszystkimi członkami rodziny. To był taki znak pokoju, wybaczenia wszystkich urazów, nieporozumień i rozpoczęcia wszystkiego od nowa- podkreśla etnograf Elżbieta Oficjalska.

Dawniej zdobione jaja były jednym z niewielu prezentów na jakie mogła sobie  pozwolić biedniejsza rodzina. Ich wystrój stał się formą sztuki. Były robione przez dzieci i dorosłych.

Młodzi ludzie uczestniczący w warsztatach mieli okazję nie tylko nauczyć się zdobienia jajek, ale także zobaczyć jak żyli ludzie w minionych wiekach.

– Siedzę tutaj i jestem z ludźmi. Widzę jak kiedyś się żyło, widzę przez parę godzin, jak kiedyś ludzie żyli przez całe lata. I to jest jednak ciekawe – mówi mieszkanka Opola Marta Kunika.

TV Trwam News/RIRM 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl