fot. pixabay.com

Rozwój fotowoltaiki w Polsce

Rząd ogłosił program rozwoju fotowoltaiki w dużych miastach. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, chcąc zakupić instalacje, będą mogły korzystać z dofinansowania sięgającego 50-ciu procent kosztów.

Resort rozwoju określa nowy program jako przełomowy dla fotowoltaiki w Polsce. Ta – według ministra Waldemara Budy – do tej pory rozwijała się głównie tam, gdzie było najwięcej budynków jednorodzinnych, czyli na obszarach wiejskich i w małych miastach. Teraz rząd chce, by w dynamicznym rozwoju fotowoltaiki w Polsce udział wzięły większe miejscowości.

– Jak można to zrobić? Właśnie poprzez wprowadzenie (…) prosumenta lokatorskiego – wyjaśnił Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.

Chodzi o budynki wielolokalowe, czyli np. bloki. Dane, na jakie powołuje się resort rozwoju, wskazują, że po 2015 roku z kilkunastu tysięcy instalacji fotowoltaicznych, ich liczba skoczyła do blisko miliona 200 tysięcy. Wszystko to odbywało się w budynkach indywidualnych. Nie ma żadnych powodów, by teraz z tej propozycji, która w praktyce obniża koszty energii, korzystali ci wszyscy, którzy mieszkają w blokach.

– Dotyczy to zarówno wspólnot mieszkaniowych, jak i spółdzielni mieszkaniowych – zaznaczył Waldemar Buda.

Dzisiaj pomocny dla rozwoju takich instalacji w budynkach wielolokalowych był program „Mój prąd”  Nie dokonywał on jednak rozróżnienia na budynki jednorodzinne i bloki. Maksymalna kwota dofinansowania wynosiła 6 tysięcy. Dlatego w nowym programie jest specjalna oferta dedykowana dla prosumenta zbiorowego. Gwałtownie wzrasta kwota dofinansowania dla instalacji fotowoltaicznych.

– Proponujemy dofinansowanie do 50 procent. Co to oznacza? Przy średniej instalacji jesteśmy w stanie dopłacić 75 tys., czyli do instalacji wartej 150 tys. złotych – podkreślił minister rozwoju i technologii.

Zmieni się też sposób rozliczania produkowanej energii, by było to maksymalnie opłacalne. W programie będzie możliwość zbudowania magazynu energii i  zainstalowania pomp ciepła. Propozycja resortu rozwoju na razie jest finansowana ze środków z Polskiego Funduszu Rozwoju, który wypełnia lukę po pieniądzach z Krajowego Planu Odbudowy . Pośrednikiem, jaki zajmie się rozpatrywaniem wniosków, będzie Bank Gospodarstwa Krajowego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl