fot. flickr

Rozpogodzenia na południu i wschodzie Polski. Deszczowo na północy i północnym-zachodzie

Jak informuje IMGW przeważający obszar Europy znajdzie się pod wpływem wyżów: Azorskiego, znad zachodniej Rosji i znad Karpat. Pozostała część kontynentu będzie w zasięgu niżów z ośrodkami nad Morzem Śródziemnym, Morzem Bałtyckim oraz Islandią.

Niemal cała Polska będzie w zasięgu niżu znad południowego Bałtyku, jedynie nad południowo-wschodnie rejony kraju powoli będzie nasuwał się klin wyżu znad Rosji. Będzie napływało dość chłodne polarne morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1006 hPa i będzie rosnąć.

We wtorek w południowej połowie kraju zachmurzenie umiarkowane, na pozostałym obszarze duże z większymi przejaśnieniami i miejscami, zwłaszcza za północy kraju i miejscami na zachodzie przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów na Pomorzu i Pojezierzu Pomorskim do 15 mm. Temperatura maksymalna od 16 st., 17 st. na północnym zachodzie i w miejscowościach podgórskich do 22 st. na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Wiatr na wschodzie i południu słaby, na pozostałym obszarze umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i południowy. Nad morzem wiatr w porywach do 70 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na północy okresami wzrastające do dużego i tam możliwe przelotne opady deszczu. Miejscami na południu kraju mgły ograniczające widzialność do 300 m, a w obniżeniach terenu do 100 m. Temperatura minimalna przeważnie od 9 st. do 11 st., jedynie nad morzem cieplej od 13 st. do 15 st., a na południu kraju, podczas dłuższych rozpogodzeń możliwy spadek temperatury do 5 st., w kotlinach sudeckich około 6 st., a na Podhalu około 4 st. Wiatr na południu słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i południowy.

PAP/RIRM

drukuj