fot. PAP/Mateusz Marek

Rozpoczęły się obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

To był heroiczny zryw nieujarzmionego miasta; zryw ludzi, którzy w kolejne pokolenia przekazali gen wolności i marzenie o suwerennej Polsce. W Warszawie trwają obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Dzień przed powstaniem polskie siły na Żoliborzu były organizowane w II Obwód Armii Krajowej o nazwie „Żywiciel”, od pseudonimu dowódcy podpułkownika Mieczysława Niedzielskiego. Na Żoliborzu powstanie rozpoczęło się jeszcze przed godziną „W”. W skład obwodu „Żywiciela” weszli żołnierze z kilku zgrupowań, w tym także ze zgrupowania „Żmija”, do których należał Wacław Gluth-Nowowiejski.

– Z wiarą obserwuję, jak z każdym rokiem rosną w siłę zastępy młodych entuzjastów utożsamiających się z żołnierzami AK – mówił Wacław Gluth-Nowowiejski.

Powstańcy każdego roku gromadzą się na Żoliborzu, przy pomniku żołnierzy „Żywiciela”. Przychodzą, by podtrzymać pamięć o wydarzeniach sprzed 76 lat. By utrwalić wartości, którymi wtedy się kierowali. Dziś w tym miejscu pojawiły się wieńce. To symboliczny hołd dla obrońców Żoliborza.

Ale kwiatów nie mogło zabraknąć dziś także na placu Krasińskich przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Kilka metrów dalej, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza św. w intencji powstańców. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego ks. bp Józef Guzdek. W homilii przypominał słowa powstańców, którzy sami stanęli przed dramatycznym wyborem.

– Mieszkańcy stolicy nie chcieli umierać na kolanach. Świadczy o tym napis nad drzwiami Muzeum Powstania Warszawskiego: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać” – wskazał ks. bp Józef Guzdek.

Powstanie było heroicznym zrywem nieujarzmionego miasta – mówił ks. bp Józef Guzdek. Tłumaczył, że powstanie niesie przesłanie o bezcennej wartości, jaką jest wolność. To za sprawą powstańców gen wolności był przekazywany z pokolenia na pokolenie.

– Przez wiele powojennych lat komunistycznego zniewolenia z powstańczych mogił wciąż dobiegał szept, że nie wolno się poddać – podkreślił ks. bp Józef Guzdek.

Jutro będą miały miejsce centralne obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl