Rozpoczęła się budowa muzeum w byłym niemieckim obozie zagłady w Sobiborze

Ruszyła budowa budynku muzealnego w byłym niemieckim obozie zagłady w Sobiborze.  Będzie to miejsce upamiętniające ofiary niemieckich zbrodni.

Na terenie dawnego obozu został już zrealizowany pierwszy etap prac polegający na zabezpieczeniu polany masowych grobów, w których znajdują się prochy ofiar. Teraz przystąpiono do budowy budynku muzealnego o powierzchni 750 m.kw. Koszt inwestycji to ponad milion zł.

Znajdzie się tam m.in. przestrzeń wystawiennicza czy magazyn zbiorów – mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik Państwowego Muzeum na Majdanku.

– Ten budynek muzealny w stanie surowym otwartym ma być gotowy do końca listopada tego roku. Wewnątrz znajdzie się przede wszystkim przestrzeń wystawiennicza, w której będziemy prezentować całą ekspozycję historyczną poświęconą dziejom obozu zagłady w Sobiborze. Znajdą się na niej m.in. artefakty znalezione podczas badań archeologicznych. W budynku tym znajdzie się także sala edukacyjna, magazyn zbiorów czy punkt informacji dla zwiedzających. Wszystkie te prace realizowane są zgodnie z projektem architektonicznym, który został wyłoniony w konkursie na nowe muzeum i miejsce pamięci w Sobiborze – podkreśla Agnieszka Kowalczyk-Nowak.

Obóz zagłady w Sobiborze funkcjonował od marca 1942 r. do października 1943 r. Szacuje się, że Niemcy wymordowali tam około 170 tys. żydów z Polski i innych krajów Europy.

14 października 1943 r. w obozie wybuchł zbrojny bunt, w trakcie, którego uciekło ponad 300 więźniów. Wielu z nich zostało schwytanych i rozstrzelanych. Po tym wydarzeniu obóz zagłady został zlikwidowany i rozebrany, a na jego terenie posadzono las.

RIRM

drukuj