fot. https://twitter.com/LOTPLAirlines

Rozmowy z kontrolerami lotów

Premier RP Mateusz Morawiecki mówi, że rząd jest gotowy na daleko posunięty kompromis, by uniknąć scenariusza zamykania polskiego nieba dla samolotów. Ryzyko takie istnieje na skutek protestu kontrolerów ruchu lotniczego.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej od kilkunastu dni prowadzi rozmowy z przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Związkowcy protestują przeciwko nowym zasadom wynagradzania. Wielu jest na wypowiedzeniu, a braki kadrowe mogą stać się niebawem mocno odczuwalne dla ruchu lotniczego w Polsce. Eurocontrol, czyli Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej, obawia się gwałtownej redukcji lotów, głównie w Warszawie i Modlinie. Toczą się już dyskusje, które samoloty można przekierować i jak najlepiej to zrobić.

„Obecnie każdego dnia nad polską przestrzenią powietrzną przelatuje około 700 lotów. Spośród nich około 300 lotów będzie wymagało zmiany trasy z powodu braku kontrolerów” – oświadczył Eurocontrol.

Przy braku porozumienia z kontrolerami lotów, ich liczba od 1 maja pozwoli obsługiwać warszawskie lotniska przez 7,5 godziny dziennie. Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że zablokowane zostaną 2/3 lotów z Warszawy i Modlina. W piątek kierownictwo Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej kontynuowało rozmowy ze związkowcami. Na razie jednak wciąż nie ma porozumienia. Ze strony rządu, w rozmowach uczestniczy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Uważam, że pan minister ma bardzo dobrą, bardzo otwartą i konstruktywną ofertę dla wszystkich, którzy chcą po prostu pracować – podkreślił premier RP, Mateusz Morawiecki.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, we wpisie na Twitterze postanowił odgryźć się obozowi rządzącemu, który wielokrotnie przypominał opozycji słowa Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy w jednym z wywiadów uznał, że Polska nie potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego, bo powstaje lotnisko w Berlinie.

– Mówią, że najbliższe czynne lotnisko będzie w Berlinie. Czyli PiS to  na serio z tym „für Deutschland” – napisał Donald Tusk.

Premier Mateusz Morawiecki za wszelką cenę chce uniknąć scenariusza zamykania polskiego nieba.

– Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis. Wyciągamy otwartą dłoń i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do kryzysu, do zamknięcia polskiego nieba, bo będzie to strata dla wszystkich Polaków – zaznaczył premier RP.

Kontrolerzy w piątkowym oświadczeniu wskazali, że są gotowi na konstruktywną i merytoryczną współpracę. Twierdzą przy tym, że „dążą do odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie, rozumiejąc jednocześnie zaniepokojenie opinii publicznej”.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl