Rozmowy ws. dodatkowego posiedzenia Sejmu

Dziś odbędą się posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów ws. zwołania dodatkowego posiedzenia Sejmu, na którym Ewa Kopacz miałaby wygłosić expose.

Prezydent Bronisław Komorowski desygnował wczoraj marszałek Sejmu Ewę Kopacz na premiera. Nowy gabinet ma zostać powołany za niespełna tydzień, w poniedziałek.

Początkowo wskazywano, że expose zostanie wygłoszone 27 września. Jednak według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do władz Sejmu termin ten jest już nieaktualny, a dodatkowe posiedzenie odbędzie się prawdopodobnie później.

Nie termin jest tu jednak najistotniejszy a priorytety, na jakie powinna postawić nowa premier. Senator Jan Maria Jackowski mówi, że obecnie niezwykle ważna jest sprawa bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym otwarcie gazoportu w Świnoujściu, którego opóźnienia liczone są już w latach.

– Gazoport stoi, jak i kolejne terminy jego dodawania, a to w kontekście naszego bezpieczeństwa energetycznego i wojny na Ukrainie ma szczególne znaczenie. Kolejna sprawa to armia – przecież armia powinna być w sposób jak najszybszy dofinansowana, zmodernizowana i przygotowana do nowych wyzwań, jakie stoją przed nami w obecnej sytuacji. Do tego dochodzi cały pakiet spraw społecznych, na które ludzie po prostu oczekują. Można więc powiedzieć, że Donald Tusk zostawia Ewie Kopacz cały worek niezałatwionych spraw, chowa głowę i wyjeżdża do Brukseli – mówił senator Jan Maria Jackowski.

Dziś pełniący obowiązki premiera Donald Tusk ostatni raz będzie przewodniczył ostatniemu, krótkiemu posiedzeniu rządu. „To będzie pożegnanie rządu i premiera Tuska” – powiedziała rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Na stronach KPRM nie ma informacji o żadnych punktach merytorycznych, którymi mieliby zajmować się dziś ministrowie.

RIRM

drukuj