Rozmowy o bezpieczeństwie i warunkach pracy

Sejmowa Rada Ochrony Pracy będzie dziś rozmawiać m.in. o bezpieczeństwie i warunkach pracy w 2015 r. Początek rozmów o godz. 14.00 w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy.

W obradach wezmą udział m.in. parlamentarzyści, eksperci, przedstawiciele premiera, związków zawodowych i pracodawców.

Na posiedzeniu Rada ma też podsumować dyskusję dotyczącą oceny skali zjawiska zawierania umów cywilnoprawnych i zatrudnienia w szarej strefie. Planowane jest także przyjęcie stanowiska w tej sprawie.

Skala problemów związanych z bezpieczeństwem pracy w Polsce jest bardzo duża, dlatego pracujemy nad działaniami prewencyjnymi, by zmniejszać wypadkowości w miejscach pracy i polepszać jej warunki – mówi poseł Janusz Śniadek, przewodniczący sejmowej Rady Ochrony Pracy.

– Chodzi o stworzone przez nowelizacje ustawy 2012 roku o ochronie pracy możliwości dofinansowywania przez ZUS tego rodzaju działań prewencyjnych. Okazuje się, że profilaktyka bywa tańsza od utrzymywania pracowników, którzy w wyniku wypadków, utraty zdrowa czy chorób zawodowych uzyskują prawo do rent. Tego typu działania prowadzone są także w innych krajach, np. we Włoszech czy we Francji, gdzie tamtejsze odpowiedniki polskiego ZUS-u spore środki inwestują w różne firmy – wyjaśnia Janusz Śniadek.   

Tematem obrad będą też programy wspierania poprawy warunków pracy realizowane przez ZUS w ramach funduszu prewencji wypadkowej.

Rada Ochrony Pracy sprawuje też nadzór nad działaniami Państwowej Inspekcji Pracy. Do jej kompetencji należy ocena zakresu ochrony pracy w Polsce. Radę powołuje i odwołuje marszałek Sejmu, a jej kadencja trwa 4 lata.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl