Rozmowy w Izraelu szansą na porozumienie?

W czwartek do Izraela udaje się rządowa delegacja naukowców i dyplomatów. To będą pierwsze rozmowy zespołów ds. relacji polsko-izraelskich, o powołaniu których wcześniej rozmawiali telefonicznie premierzy Mateusz Morawiecki i Benjamin Netanjahu.

W Centrum Kultury Żydowskiej doszło do symbolicznego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki ze społecznością żydowską.

– Cieszę się, że  kultura żydowska, zżycie żydowskie, społeczne, kulturalne i intelektualne tutaj wraca – powiedział prezydent Polski.  

Spotkanie ze społecznością żydowską odbyło się w czasie, kiedy głównie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych Polska jest oskarżana o współudział w Holokauście i o próby ograniczania badań nad historią II wojny światowej. Co – jak twierdzi część środowisk żydowskich – umożliwia znowelizowana ustawa o IPN.

– Serce mi pęka, kiedy słyszę, jak ktoś mówi, że w Polsce chcemy pisać historię na nowo. Żadnej historii nie chcemy pisać na nowo. Chcemy tylko, żeby prawda historyczna była broniona na każdym możliwym kroku – mówił Andrzej Duda.

Wizyta pary prezydenckiej w Centrum Kultury Żydowskiej to kolejny gest władz Polski, który ma załagodzić napięte relacje między naszym krajem a Izraelem.

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki przyjął przedstawicieli Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy wystosowali specjalny apel do polskich i izraelskich władz. [czytaj więcej]

– My Sprawiedliwi, ostatni żyjący pośród 6850 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zwracamy się z apelem do rządów parlamentów Izraela i Polski o powrót na drogę dialogu i pojednania – czytamy w apelu Sprawiedliwych.

– Wiele polskich rodzin zapłaciło najwyższą cenę za próbę ratowania. Niektórzy uratowali naszych współbraci, inni razem z nimi zginęli, zostali wymordowani – powiedział premier Morawiecki.

Tymczasem jedna z komisji Knesetu wzywa polskie władze do wycofania znowelizowanej ustawy o IPN.

Dobrym sygnałem jest zapowiedź wyjazdu w czwartek polskiej delegacji rządowej, pod przewodnictwem ministra Bartosza Cichockiego, do Izraela.  Niewątpliwie jednym z tematów rozmów z przedstawicielami rządu izraelskiego będzie znowelizowana ustawa o IPN. Jest ona w tej chwili w Trybunale Konstytucyjnym i nie wiadomo, kiedy będzie rozpatrzona. Skierował ją tam prezydent Andrzej Duda.

Przybliżeniu prawdy historycznej ma służyć prezydencki projekt ustawy o ustanowieniu  Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Projektem tym jutro miał się zająć Sejm. Jednak opozycja uznała, że to nie jest najlepszy czas na tego typu debaty.

– Uważamy, że to jest bardzo zły moment. Mamy niesamowity konflikt dyplomatyczny między Polską a Izraelem. Powinniśmy go wygasić, a nie wplątywać Sprawiedliwych do sporu politycznego – powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Projekt ustawy przewiduje, że Dniem Pamięci o Polakach ratujących Żydów będzie 24 marca, czyli Dzień Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Ważne jest, aby Polska miała dobre relacje z Izraelem, Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, ale te relacje muszą opierać się na prawdzie, w tym prawdzie historycznej. Na takiej prawdzie bardzo zależy prezydentowi, o czym mówił we wtorek w Centrum Kultury Żydowskiej.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl