fot. pixabay.com

Rośnie zainteresowanie szkół dot. organizacji wakacyjnych zajęć wspomagających

Zbliża się koniec roku szkolnego. Dla dzieci i młodzieży to czas odpoczynku. Wiele szkół będzie prowadziło zajęcia wspomagające, by uzupełnić wiedzę uczniów.

W ramach Polskiego Ładu rząd uruchomił Narodowy Program Wsparcia. Chodzi o to, by dzieci i młodzież mogły wrócić do pocovidowej normalności i nadrobić to, czego nie udało się wypracować w trakcie nauki zdalnej – tłumaczył dziś na antenie Polskiego Radia minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarnek.

– Już ponad 2 tys. szkół zapisało się na zajęcia wspomagające. Część już teraz je prowadzi, ale większość ruszyć od 1 września, żeby uzupełniać wiedzę uczniów w tych obszarach, w których wiedza powinna być uzupełniona – mówił minister edukacji i nauki.

Zajęcia są dobrowolne. Na ich organizację rząd przeznaczył 187 mln zł.

– Przewidzieliśmy 10 godzin dodatkowych dla każdego oddziału, klasy w każdej szkole w każdym miejscu w Polsce, więc jest tego dużo. Jeżeli będzie trzeba, będziemy zwiększać – wskazał dr hab. Przemysław Czarnek.

Decyzja o zakresie odbywania zajęć jest indywidualna i należy do dyrektorów placówek. Rząd prowadzi również działania w celu zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży. 1 lipca ruszą zapisy do sport klubów, a zajęcia rozpoczną się już na początku sierpnia.

– Nie czekamy na nowy rok szkolny, tylko już w wakacje chcemy uruchomić sport kluby, czyli dodatkowe zajęcia pozaszkolne dla dzieci w każdej szkole, klasie – oznajmił polityk.

W tym celu nauczyciele wychowania fizycznego przechodzą specjalne szkolenia prowadzone przez Akademie Wychowania Fizycznego. Minister zapowiedział, że nowy rok szkolny nie będzie prowadzony w formie zdalnej.

– 1 września planujemy absolutnie w sposób standardowy, to znaczy, wracamy do szkoły w trybie stacjonarnym. Nic na razie nie wskazuje na to, byśmy byli zaskoczeni przez wirus delta – podsumował szef resortu edukacji i nauki.

Jednak gdyby taka sytuacja miała miejsce, rząd rozważa rozpoczęcie roku w formie hybrydowej – zwrócił uwagę minister.

TV Trwam News

drukuj