Rośnie liczba ofiar zamachów w Nigerii

Do 64 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczych zamachów bombowych przeprowadzonych w ciągu ostatnich dwóch dni w Nigerii. O dokonanie ataków oskarża się islamistyczną partyzantkę Boko Haram.

Policja poinformowała, że w piątek dwie kobiety zdetonowały bomby w dwóch miejscach modlitewnych miasta Damaturu, zabijając 12 osób. Wierni przygotowywali się w tych miejscach do obchodów święta Id al-Fitr, kończącego święty miesiąc muzułmanów, ramadan.

W czwartek Czerwony Krzyż poinformował, że w wyniku eksplozji dwóch bomb na targu w mieście Gombe zginęło ok. 50 osób, a rannych zostało ponad 70.

Nasilenie ataków nastąpiło po majowej inauguracji prezydenta Muhammadu Buhariego, który obiecał rozprawić się z Boko Haram. Zamachy mają także na celu wywołanie większego chaosu podczas ramadanu, o co apelowali dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS).

Boko Haram uznało w marcu zwierzchność IS i określa się jako „zachodnioafrykańska prowincja” Państwa Islamskiego. Boko Haram dąży do przejęcia władzy w Nigerii i wprowadzenia w Nigerii prawa szariatu.

RIRM

drukuj