Rosja zablokowała w ONZ publikację raportu w sprawie Korei Płn.

Rosja zablokowała publikację przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych eksperckiego raportu na temat wdrażania międzynarodowych sankcji wobec Korei Północnej – poinformował rosyjski ambasador przy ONZ Wasilij Nebenzia.

„Raport zostaje zawieszony, ponieważ nie zgadzamy się co do niektórych elementów i sposobu przeprowadzenia tego procesu” – powiedział Wasilij Nebenzia.

Nie sprecyzował jednak dokładnie, z jakiego powodu Rosja podjęła taką decyzję.

Źródło dyplomatyczne zbliżone do sprawy, na które powołuje się AFP, twierdzi jednak, że Rosja miała zastrzeżenia do zawartej w raporcie informacji na temat przekroczenia przez koreański reżim tegorocznego limitu importu ropy naftowej.

Zgodnie z zasadami, sprawozdania ekspertów ONZ przesyłane są do Komitetu ds. Sankcji utworzonego dla danego kraju. Następnie taki dokument trafia do Rady Bezpieczeństwa, która publikuje raport.

W lipcu Stany Zjednoczone oskarżyły Koreę Północną o złamanie nałożonych na ten kraj sankcji ONZ i przekroczenie limitu importu ropy naftowej.

„Według naszych informacji między 1 stycznia a 30 maja tego roku do portów w Korei Płn. co najmniej 89 razy zawijały statki z ropą i produktami ropopochodnymi, pozyskanymi nielegalnie z transferów między statkami” – poinformowały USA w dokumencie przesłanym do ONZ.

Zgodnie z sankcjami nałożonymi przez RB ONZ, w grudniu zeszłego roku Korea Płn. może rocznie sprowadzić 500 tysięcy ton baryłek ropy. Według amerykańskich informacji, na 89 statkach mogła zostać dostarczona ropa w ilości 1 367 628 baryłek, co niemal trzykrotnie przekracza dopuszczalny limit na 2018 rok.

PAP/RIRM

drukuj